Pro Boxing updated schedule

The above photo was taken on August 17, 1989 in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title. It honors three special gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca plus his beloved trainer Juan Bustamante.

In our regularly updated schedule (last update July 23, 2020), we used bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a bout of major interest. If perchance you see an error or know of a local boxer or event that’s either been cancelled or overlooked, please pass along this information so we can make the necessary correction. Due to the current concerns with the Corona-virus Pandemic you will see there are a great many changes/cancelations.


JULY

July 24: Fantasy Springs Casino, Indio, Calif. to be shown live on DAZN

  • Vergil Ortiz Jr. (15-0) vs. Samuel Vargas (31-5-2), 12 rounds, welterweights
  • Hector Tanajara (19-0) vs. Mercito Gesta (32-3-3), 10 rounds, lightweights for the WBC United States USNBC Lightweight Title: just days before their bout, the announcement of the Gesta vs Tanajara bout disappeared
  • Shane Mosley Jr. (15-3) vs. Jeremy Ramos (11-8), 8 rounds, middleweights
  • Seniesa Estrada (18-0) vs. Miranda Adkins (5-0), 10 rounds, female junior flyweights
  • Hector Valdez (12-0) vs. Josue Morales (11-11-4), 6 rounds, bantamweights
  • Evan Anthony Sanchez (7-0) vs. Issouf Kinda (18-4), 6 rounds, welterweights

July 25: Las Vegas (ESPN)

July 25: London (ESPN+)

  • Joe Joyce vs. Michael Wallisch, 10 rounds, heavyweights
  • Chris Bourke vs. Ramez Mahmood, 10 rounds, junior featherweights
  • Denzel Bentley vs. Mick Hall, 10 rounds, middleweights
  • Louie Lynn vs. Monty Ogilvie, 6 rounds, featherweights

July 25: Rosarito, B. C., Mexico

Promociones Gonzalez “Round 13” will be presenting the third function en Playas de Rosarito.

July 31: Rosarito, B. C., Mexico:

Round 13 will be presenting the fourth boxing function en Playas de Rosarito.

AUGUST

August 1 PBC Boxing on Showtime

Main Event: Stephen Fulton Jr. (18-0, 8 KOs) vs. Angelo Leo (19-0, 9 KOs) – Vacant WBO Junior Featherweight World Championship

Co-Feature: Tramaine Williams (19-0, 6 KOs) vs. Ra’eese Aleem (16-0, 10 KOs) – Super Bantamweight Title Eliminator

Co-Feature: Joe George (10-0, 6 KOs) vs. Marcos Escudero (10-1, 9 KOs) II – Light Heavyweight Bout

August 1: Rosarito, B. C., Mexico:

Jibaro’s Boxing Promotions will be presenting the 5th function en Playas de Rosarito

August 1: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

  • Title fight: Sam Eggington vs. Ted Cheeseman, TBA, for Eggington’s IBF International junior middleweight title
  • Title fight: James Tennyson vs. Gavin Gwynne, TBA, for the vacant British lightweight title
  • Jordan Gill vs. Reece Bellotti, TBA, featherweights
  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, TBA, featherweights
  • Dalton Smith vs. Nathan Bennett, TBA, junior welterweights

Aug. 1: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Stephen Fulton Jr. vs. Angelo Leo, 12 rounds, for vacant WBO junior featherweight title
  • Tramaine Williams vs. Ra’eese Aleem, 12 rounds, WBO junior featherweight title eliminator
  • Joe George vs. Marcos Escudero, TBA, light heavyweights

August 7: Brentwood, Essex, England (Sky Sports/DAZN)

  • Title fight: Terri Harper vs. Natasha Jonas, TBA, for Harper’s WBC and IBO junior lightweight world titles
  • Title fight: Chris Billam-Smith vs. Nathan Thorley, TBA, for Billam-Smith’s Commonwealth Title
  • Anthony Fowler vs. Adam Harper, TBA, junior middleweights
  • Aqib Fiaz vs. Kane Baker, TBA, lightweights
  • Hopey Price vs TBA, TBA, featherweights

August 8: Savonlinna, Finland

  • Edis Tatli vs. Gianluca Ceglia, 12 rounds, for vacant European lightweight title
  • Jose Antonio Sanchez Romero vs. Jason Cunningham, 12 rounds, junior featherweights

August 8: Rosarito, B. C., Mexico:

MR Boxing will be presenting the sixth function en Playas de Rosarito

August 14: Match Room Fight Camp, Brentwood, Essex, United Kingdom (Sky Sports/DAZN)

  • Title fight: Felix Cash 12-0 vs. Jason Welborn 24-8, for Cash’s Commonwealth Middleweight Title
  • Zelfa Barrett (23-1) vs. Eric Donovan (12-0) , 10 rounds, super featherweights
  • Kieron Conway (14-1-1) vs. Navid Mansouri (20-3-2), TBA, junior welterweights
  • Shannon Courtenay (5-0) vs. Rachel Ball (5-1), junior featherweights
  • John Docherty vs. TBA, super middleweights

August 14: Osceola Heritage Park, Kissimmee, Florida (USA Telemundo)

  • Yomar Alamo (18-0-1) vs. TBA, 10 Rounds, junior welterweights
  • Jose Soto (14-0) vs. Saul Juarez (25-11-2), 10 Rounds, flyweights

August 15: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: David Benavidez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Benavidez’s WBC super middleweight title
  • Title fight: Rolando Romero vs. Jackson Marinez, 12 rounds, for the WBA interim lightweight title
  • Otto Wallin vs. Travis Kauffman, 10 rounds, heavyweights

August 15: Tulsa, Oklahoma (DAZN)

Exciting news: Local USA Amateur Champion turning Pro on equally exciting Fight Card
  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. McWilliams Arroyo, 12 rounds, for Martinez’s WBC World Flyweight title
  • Cecilia Brækhus vs. Jessica McCaskill, TBA, for Brækhus’ undisputed Welterweight Title
  • Israil Madrimov vs. Eric Walker, 6 rounds, junior middleweights
  • Shakhram Giyasov vs. Francisco Rojo, TBA, junior welterweights 
  • Marc Castro vs. TBA, junior lightweights
  • Nikita Ababiy vs. TBA, TBA, middleweights
  • Raymond Ford vs. TBA, TBA, featherweights

August 17: Rosarito, B. C., Mexico:

Fabrica de Campeones will be presenting the seventh function en Playas de Rosarito.

August 21: Osceola Heritage Park, Kissimmee, Florida (Boxeo Telemundo)

  • Jonathan Gonzalez (23-3-1) versus TBA

August 22: Brentwood, Essex, England (Sky Sports Online)

  • Title fight: Dillian Whyte (27-1) vs. Alexander Povetkin (35-2-1), 12 rounds, for Whyte’s Interim WBC World Heavyweight title
  • Title fight: Katie Taylor (15-0) vs. TBA for Taylor’s undisputed Female WBC, WBA, IBF, WBO World Lightweight titles
  • Martin Bakole (15-1) vs. Sergey Kuzmin (15-1), heavyweights
  • Title fight: Luther Clay (13-1) vs. Chris Kongo, (11-0), for Clay’s WBO Global Welterweight Title

August 22: Las Vegas

  • Joe Smith Jr. vs. Eleider Alvarez, 10 rounds, light heavyweights

August 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

August 28: Indio, California

  • Jorge Linares vs. Javier Fortuna, 10 or 12 rounds, lightweights

Aug. 29: Las Vegas (ESPN)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBO and WBC junior welterweight titles

September

September 4: Kissimmee, Florida (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

September 19: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Erickson Lubin vs. Terrell Gausha, 12 rounds, WBC super middleweight title eliminator
  • Tugstsogt Nyambayar vs. Eduardo Ramirez, 12 rounds, WBC featherweight title eliminator
  • Jaron Ennis vs. TBA, 10 rounds, welterweights

September 26: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

  • Title fight: Jermall Charlo vs. Sergiy Derevyanchenko, 12 rounds, for Charlo’s WBC middleweight title
  • Title fight: Jermell Charlo vs. Jeison Rosario, 12 rounds, WBC, WBA and IBF junior middleweight unification fight
  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Damien Vasquez, 12 rounds, for Figueroa’s WBA “regular” junior featherweight title
  • Title fight: Mario Barrios vs. Ryan Karl, 12 rounds, for Barrios’ WBA “regular” junior welterweight title
  • Diego Magdaleno vs. Isaac Cruz, 12 rounds, IBF lightweight title eliminator
  • Danny Roman vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

OCTOBER

October 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 3: Cardiff, Wales

  • Lee Selby vs. George Kambosos Jr., 12 rounds, IBF lightweight eliminator

October 9: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 9: Bensalem, Pa.

  • Xcite Fight Night

October 10: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Sergey Lipinets vs. Kudratillo Abdukakhorov, 12 rounds, for the IBF interim welterweight title
  • Xavier Martinez vs. Claudio Marrero, TBA, junior lightweights
  • Malik Hawkins vs. Subriel Matias, TBA, junior welterweights

October 16: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 17: Newcastle, England

  • Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

October 23: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo
  • October 24: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV

October 24: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz, 12 rounds, for Davis’ WBA lightweight title and Santa Cruz’s WBA junior lightweight title

October 24: Montreal, Quebec, Canada

  • Dooly’s Boxing Series

NOVEMBER

November 28: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Chris Colbert vs. Jaime Arboleda, 12 rounds, for Colbert’s WBA interim junior lightweight title
  • Richardson Hitchins vs. Argenis Mendez, TBA, junior welterweights

DECEMBER

December 12: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Oubaali’s WBC bantamweight title

December 12: Montreal, Quebec, Canada

  • Dooly’s Boxing Series
Share This Post

Pin It on Pinterest