Pro Boxing updated schedule

Above photo, taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title, honors three special gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and his beloved trainer Juan Bustamante.


In our regularly updated schedule (last update, February 24, 2020), we use bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a bout of major concern. If perchance you see an error or know of a local boxer or event that’s been overlooked, please pass this information along so we can make the necessary correction. 



February 2020

February 28 at the Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico (Fight Hub TV.com)

  • Salvador Cervantes vs. Rigo Cruz, 4 rounds, flyweights
  • Jorge Brito vs. Juan De Jesus Angulo Gonzalez, 6 rds, welterweights
  • Ben Alvarez vs. Jorge Luna, 4 rounds, cruiserweights
  • Darnell Price vs. Juan Carlos Galvan, 4 rounds, cruiserweights
  • James Earl vs. Edson Torres, 4 rounds, lightweights
  • Nico Marchan vs. Jonathan Ramos, 4 rounds, flyweights
  • Jorge Villegas vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Elias Diaz vs. Edwin Salcido, 4 rounds, welterweights
  • Mario Ramirez vs. Marco Monteros, 6 rounds, featherweights
  • Kevin Torres vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

February 28: Huntington, N.Y. (Star Boxing)

February 28: Las Vegas (Showtime)

  • Malik Hawkins vs. Keith Hunter, 10 rounds, junior welterweights
  • Richardson Hitchins vs. Nick DeLomba, 10 rounds, welterweights
  • Kevin Newman II vs. Kalvin Henderson, 10 rounds, super middleweights

February 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Andrew Francillette, 10 rounds, super middleweights
  • Maxim Prodan vs. Michele Esposito, 10 rounds, welterweights
  • Francesco Grandelli vs. Carmine Tommasone, 10 rounds, featherweights
  • Dario Morello vs. Andrea Scarpa, 8 rounds, welterweights
  • Ivan Zucco vs. Filippo Gallerini, 6 rounds, super middleweights
  • Riccardo Merafina vs. Vadim Gurau, 6 rounds, super middleweights
  • Cristian Cangelosi vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

February 28: Worcester, Mass. (UFC Fight Pass)

  • Irvin Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Jamaine Ortiz vs. Luis Ronald Castillo, 8 rounds, lightweights
  • Kendrick Ball Jr. vs. Sergio Samuel Castellano, 6 rounds, super middleweights
  • Jalen Renaud vs. Laured Stewart, 4 rounds, junior middleweights
  • Eslih Owusu vs. Maceo Crowder, 4 rounds, junior middleweights
  • Jake Paradise vs. Rogersio Dionizio, 4 rounds, cruiserweights
  • Marisa Belenchia vs. Amanda Lovato, 4 rounds, female flyweights

February 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Kendo Castaneda, 10 rounds, junior welterweights
  • Christian Camacho vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Orlando Gonzalez vs. Charlie Serrano, 8 rounds, featherweights
  • Henry Lebron vs. Recky Dulay, 8 rounds, lightweights
  • Deron Thompson vs. Erick Womak, 4 rounds, junior welterweights
  • Julio Solis vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Angel Lopez vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Sean Mason vs. TBA, 4 rounds, lightweights

February 28: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Carlos Arrieta vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights
  • Angel Aponte vs. Irving Macias, 8 rounds, junior lightweights
  • Xander Zayas vs. Marklin Bailey, 6 rounds, welterweights

February 28: Huntington, N.Y.

  • Cletus Seldin vs. Humberto Martinez, 10 rounds, junior welterweights
  • Carlos Takam vs. Fabio Maldonado, 10 rounds, heavyweights
  • Wendy Toussaint vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights
  • Alex Vargas vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, welterweights
  • Pince Slaughter vs. Ahmet Tuncel, 4 rounds, lightweights
  • Barkim Logan vs. Jackson De Souza, 4 rounds, heavyweights
  • Junior Almonte vs. TBA, 6 or 8 rouds, bantamweights

February 29: The Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico

February 29: Frisco, Texas (DAZN)

Kal Yafai vs. Roman “Chocolatito” Gonzalez plus

  • Title fight: Kal Yafai vs. Roman “Chocolatito” Gonzalez, 12 rounds, for Yafai’s WBA junior bantamweight title
  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Jay Harris, 12 rounds, for Martinez’s WBC flyweight title
  • Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights
  • Joseph Parker vs. Shawndell Winters, 10 rounds, heavyweights
  • Israil Madrimov vs. Charlie Navarro, 10 rounds, junior middleweights
  • Jesse Rodriguez vs. Marco Sustaita, 10 rounds, flyweights
  • Alexis Espino vs. Delvecchio Savage, 6 rounds, super middleweights
  • Diego Pacheco vs. Oscar Rojas, 6 rounds, super middleweights
  • Leo Ruiz Acevedo vs. Dennis Knifechief, 6 rounds, junior middleweights

February 29: Hockessin, Del.

  • Hank Lundy vs. Ezequiel Fernandez, 8 rounds, lightweights
  • Nicholas Hernandez vs. Michael Crain, 6 rounds, junior middleweights
  • Schmelle Baldwin vs. Sarah Rueda, 4 rounds, female junior middleweights
  • David Murray vs. Austin Marcum, 6 rounds, super middleweights
  • Brima Kamara vs. Jessi Hackett, 4 rounds, welterweights
  • Maurice Horne vs. Antwaun Taylor, 4 rounds, light heavyweights
  • Dhafir Smith vs. Greg Hackett, 4 rounds, light heavyweights
  • Shinard Bunch vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Eric Hunter vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Tahmir Smalls vs. Kaywann Sistrunk, 4 rounds, junior welterweights
  • Milton Jeremias vs. TBA, 4 rounds, lightweights

February 29: Newcastle, England

  • Chad Ellis vs. Ellis Corrie, 8 rounds, welterweights

February 29: Maidstone, England

  • Lenny Fuller vs. Berman Sanchez, 8 rounds, junior middleweights

February 29: St. Petersburg, Fla.

  • Gwendolyn O’Neil vs. Laura Ramsey, rematch, 6 rounds, female heavyweights
  • Sonny Duversonne vs. Larry Smith, 6 rounds, super middleweights
  • Jasmine Artiga vs. Myrka Aguayo, 4 rounds, junior bantamweights
  • Ivan Franco vs. Antonio Wattell, 4 rounds, junior welterweights
  • Felix Santana vs. Ayron Palmer, 4 rounds, junior welterweights
  • Jarred Jarvais vs. Fernando Marrero, 4 rounds, featherweights
  • Brandon Moore vs. Nick Pinnock, 4 rounds, heavyweights
  • Iron Alvarez vs. Jorge Luis Santos Guzman, 4 rounds, junior lightweights
  • Joseph Fernandez vs. Ashot Mnatsakanian, 4 rounds, junior welterweights
  • Armando Moran vs. Matthew Knauss, 4 rounds, featherweights
  • Evander Lamourt vs. Leonardo Kenon, 4 rounds, lightweights
  • Arnold Hill vs. Ty McLoed, 4 rounds, light heavyweights
  • Anthony Overby vs. Eric Rodriguez, 4 rounds, junior middleweights

March

March 6: Fight Night at the Border at the Quartz Hotel, Tijuana, B. C., Mexico

March 6: Mexico City (Telemundo)

  • Armando Torres vs. Juan “Pinky” Alejo, 10 rounds, flyweights

March 6: Oviedo, Spain

  • Aitor Nieto vs. Yahya Tlaouziti, 12 rounds, welterweights

March 6: Perth, Australia

  • Jesse White vs. Fano Kori, 8 rounds, middleweights
  • Wes Capper vs. Alexander Bajawa, 8 rounds, middleweights
  • Jackson England vs. Jason Tinampay, 10 rounds, junior lightweights
  • Steve Gago vs. Gesiler AP, 8 rounds, welterweights

March 7: Brentwood, England (ESPN+)

  • Danny Dignum vs. Alfredo Meli, 10 rounds, middleweights

March 7: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Robert Helenius, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator
  • Efe Ajagba vs. Razvan Cojanu, 10 rounds, heavyweights
  • Frank Sanchez vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights
  • Robert Alfonso vs. Carlos Negron, 8 or 10 rounds, heavyweights
  • Zachary Ochoa vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Steven Torres vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Francis Hogan vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 7: Manchester, England (DAZN)

  • Scott Quigg vs. Jono Carroll, 12 rounds, junior lightweights
  • Zach Parker vs. Rohan Murdock, 12 rounds, super middleweights
  • Hughie Fury vs. Pavel Sour, 10 rounds, heavyweights
  • Anthony Fowler vs. Jack Flatley, 10 rounds, junior middleweights
  • Reshat Mati vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Dalton Smith vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Jack Cullen vs. TBA, 8 rounds, middleweights
  • Ibrahim Nadim vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Aqib Fiaz vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Blane Hyland vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

March 7: Chihuahua, Mexico (Golden Boy Facebook)

March 7: Philadelphia, Penna.

  • Samuel Teah vs. Dieumerci Nzau, 6 rounds, junior welterweights
  • Brandon Robinson vs. Jose Obando, 6 rounds, super middleweights
  • Nahir Albright vs. Andrew Rodgers, 6 rounds, junior welterweights
  • Nafear Charles vs. Joseph Santana, 4 rounds, junior welterweights
  • Laquan Evans vs. Anthony Young, 4 rounds, middleweights
  • Ryan Umberger vs. Estevan Payan, 4 rounds, middleweights
  • Naheem Parker vs. Anthony Carter, 4 rounds, lightweights
  • Victor Medina vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

March 7: Atlantic City, New Jersey

  • Derrick Webster vs. Gabriel Pham, 8 rounds, super middleweights
  • Anthony Young vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • DeCarlo Perez vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Thomas Velasquez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Isiah Seldon vs. Darryl Bunting, 6 rounds, super middleweights
  • Jeremy Cuevas vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Christian Tapia vs. Carlos Colon, 6 rounds, junior lightweights
  • Jan Carlos Rivera vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Benny Sinakin vs. Francisco Neto, 4 rounds, light heavyweights
  • Jeff Lentz vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 12: Miami (UFC Fight Pass)

  • Emmanuel Tagoe vs. Rey Perez, 10 rounds, lightweights
  • Harold Calderon vs. Gustavo Vittori, 8 rounds, welterweights
  • Kali Reis vs. Alma Ibarra, 8 rounds, female welterweights
  • Juan Carlos Carrillo vs. Demetri Bentley, 6 rounds, light heavyweights
  • Andreas Katzourakis vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Jose Roman vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Logan Holler vs. Leslie Pope, 6 rounds, female junior middleweights
  • Otar Eranosyan vs. TBA, 6 rounds, lightweights

March 12: Lincoln, Rhode Island

  • CES Boxing

March 13: Hinckley, Minn. (Showtime)

  • Brandun Lee vs. Camilo Prieto, 10 rounds, junior welterweights
  • Brian Norman Jr. vs. Flavio Rodriguez, 8 rounds, welterweights
  • Alejandro Guerrero vs. Jose Angulo, 8 rounds, lightweights
  • Aram Avagyan vs. Dagoberto Aguero, 8 rounds, featherweights

March 13: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 13: Miami

  • Cristofer Rosales vs. Szilveszter Kanalas, 8 rounds, junior bantamweights
  • Melvin Lopez vs. Jeno Tonte, 8 rounds, bantamweights
  • Neslan Machado vs. Vincente Jennings, 8 rounds, featherweights
  • Manuel Correa vs. Dakota Laster, 6 rounds, junior lightweights
  • Jorge Romero vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Josec Ruiz vs. Michael Ogundo, 8 rounds, lightweights
  • Eduardo Perez Diaz vs. Ronald Montes, 6 rounds, junior middleweights
  • Mussa Tursyngaliyev vs. Ezequiel Tevez, 6 rounds, featherweights
  • Siarhei Novikau vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • Serik Musadilov vs. Quintel Thompson, 4 rounds, cruiserweights
  • Frank Diaz Jr. vs. Deshawn Kennedy, 4 rounds, junior lightweights
  • Hector Perez vs. Stephen Kirnon, 4 rounds, cruiserweights
  • James Bacon vs. TBA, 6 rounds, welterweights

March 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Shakur Stevenson vs. Miguel Marriaga, 12 rounds, for Stevenson’s WBO featherweight title
  • Jessie Magdaleno vs. Sakaria Lukas, 10 rounds, featherweights
  • Edgar Berlanga vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

March 14: Bethlehem, Pa.

  • Martino Jules vs.Anvar Yunusov, 8 rounds, featherweights
  • Jonathan Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Sonny Conto vs. Guillermo Del Rio, 6 rounds, heavyweights
  • Poindexter Knight Jr. vs. Terrance Williams, 6 rounds, junior middleweights
  • James Bernadin vs. Osvaldo Morales, 6 rounds, junior lightweights
  • Khainell Wheeler vs. Vincent Baccus, 6 rounds, super middleweights
  • Christian Bermudez vs. Nicholas Baez, 6 rounds, lightweights
  • Kashin Hutchinson vs. Roy McGill, 6 rounds, welterweights
  • Jahdon Ervin vs. Roudley Lolo, 4 rounds, middleweights

March 14: Oxon Hill, Mdaryland (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • James Kirkland vs. Marcos Hernandez, 10 rounds, middleweights
  • Eimantas Stanionis vs. Justin DeLoach, 10 rounds, welterweights

March 14: Toowoomba, Australia

  • Chris Brackin vs. Kyle Freiberg, 10 rounds, junior welterweights
  • Heman Ene-Purcell vs. James Singh, 10 rounds, heavyweights

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Belmar Preciado, 10 rounds, featherweights
  • Mikaela Mayer vs. Melissa Hernandez, 10 rounds, female junior lightweights

March 19: Rancho Grande, Tijuana, B. C., Mexico

March 19: Hollywood, Calif. (DAZN/Ring TV.com)

  • Joet Gonzalez vs. Chris Avalos, 10 rounds, featherweights
  • Lamont Roach Jr. vs. Neil John Tabanao, 10 rounds, junior lightweights
  • Marlen Esparza vs. Lucia Nunez, 6 rounds, female junior bantamweights
  • Richard Acevedo vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights
  • Rudy Garcia vs. Andrew Strode, 6 rounds, junior featherweights
  • Jousce Gonzalez vs. Jose Meza, 6 rounds, lightweights
  • Nick Sullivan vs. Marquese Steward, 4 rounds, lightweights

March 20: Grand Hotel Tijuana, Tijuana, B. C., Mexico

March 20: London (ESPN+)

  • Golden Contract light heavyweight semifinals (Hosea Burton, Liam Conroy, Serge Michel, Ricards Bolotniks; draw TBA)

March 20: Framingham, Mass.

  • Timmy Ramos vs. Carlos Marrero III, 6 rounds, junior lightweights
  • Nelson Perez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Tracey Johnson vs. Larry Pryor, 6 rounds, heavyweights
  • Kastriot Xhema vs. Saul Almeida, 4 rounds, super middleweights
  • Wilfredo Pagan vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, welterweights
  • Hansen Castillo vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Angel Gonzalez Jr. vs. Brandon Allen Sagraves, 4 rounds, junior bantamweights

March 21: Stockton Memorial Civic Auditorium, Stockton, Calif.

  • Quillisto Madera vs. Alexis Gaytan, 6 rounds, middleweights
  • Manuel Jaimes Barreto vs. Adolfo Chavez, 6 rounds, lightweights
  • Jose Guillermo Alvarado vs. Issac Camarillo, 6 rounds, lightweight
  • Giovannie Gonzalez vs. Brandon Cortez, 6 rounds lightweights
  • Jose Maria Carrillo vs. Luis Javier Valdes, 6 rounds, junior featherweights
  • Vincent Avina vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Nathan Davis Sharp vs. Daniel Garcia Flores, 4 rounds, super middleweights
  • Marco Arroyo vs. Cesar Sustaita, 4 rounds, junior bantamweights
  • Wade Jones III vs. Gabriel Salinas Barajas, 4 rounds, lightweights
  • Ivan Garcia vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

March 21: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Yunier Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos’ IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series final

March 21: Montreal

  • Kim Clavel vs. Esmeralda Moreno, 10 rounds, female junior flyweights
  • Terry Osias vs. Javier Saucedo, 8 rounds, light heavyweights
  • Marie-Pier Houle vs. Claudia Rangel, 6 rounds, female welterweights
  • Mazlum Akdeniz vs. Lavisas Williams, 8 rounds, junior welterweights
  • Kane Heron vs. Alejandre Meneses, 8 rounds, light heavyweights
  • Simon Pierre Adde vs. Stivven Dredhaj, 6 rounds, light heavyweights
  • Abed El-Safadi vs. Jakub Laskowski, 4 rounds, junior welterweights
  • Diizon Belfon vs. Alexandros Kirsanidis, 4 rounds, middleweights

March 27: Verona, Italy (DAZN)

  • Title fight: Francesco Patera vs. Devis Boschiero, 12 rounds, for vacant interim WBA lightweight title
  • Luca Rigoldi vs. Gamal Yafai, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title
  • Fabio Turchi vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights
  • Serhiy Demchenko vs. Hrvoje Sep, 8 rounds, light heavyweights
  • Samuel Nmomah vs. Christian Arvelo, 8 rounds, junior middleweights
  • Mirko Natalizi vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

March 27: Philadelphia

  • Stevie Ortiz vs. Damon Allen, 10 rounds, lightweights
  • Frankie Trader vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Christian Carto vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Shinard Bunch vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Daiyaan Butt vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Thomas Santiago vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Tahmir Smalls vs. TBA, 4 rounds, welterweights

March 28: Quebec City (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. Meng Fanlong, 12 rounds, for Beterbiev’s IBF/WBC light heavyweight title
  • Janibek Alimkhanuly vs. TBA, 10 rounds, middleweights

March 28: Magdeburg, Germany (ESPN+)

  • Title fight: Dominic Boesel vs. Zac Dunn, 12 rounds, for Boesel’s WBA interim light heavyweight title
  • Agit Kabayel vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Peter Kadiru vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

March 28: Inglewood, Calif. (DAZN)

  • Vergil Ortiz vs. Samuel Vargas, 12 rounds, welterweights
  • Pablo Cesar Cano vs. Michael Perez, 12 rounds, junior welterweights
  • Title fight: Azat Hovhannisyan vs. Jose Sanmartin, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title
  • Rashidi Ellis vs. Sergio Ortega, 10 rounds, welterweights
  • Title fight: Seniesa Estrada vs. TBA, 10 rounds, for Estrada’s WBA interim women’s flyweight title
  • Christopher Pearson vs. Gift Chiori, 10 rounds, middleweights
  • Raul Curiel vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Aaron McKenna vs. Christopher Degollado, 8 rounds, junior middleweights
  • Chris Ousley vs. Jarvis Williams, 8 rounds, middleweights
  • Dalis Kaleiopu vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

March 28: London (DAZN)

  • David Avanesyan vs. Josh Kelly, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title
  • Ellie Scotney vs. TBA, 4 rounds, female featherweights

March 28: Las Vegas (Showtime)

  • Luis Nery of Tijuana vs. Aaron Alameda, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator
  • Otto Wallin vs. Lucas Browne, 10 rounds, heavyweights
  • Joseph George vs. Marcos Escudero, rematch, 10 rounds, light heavyweights

March 28: Coventry, England

  • Shakan Pitters vs. Craig Richards, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title
  • Sam Eggington vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Jordan Cooke vs. Michael Green, 6 rounds, welterweights
  • Ishmael Ellis vs. Shaun Cooper, 6 rounds, lightweights
  • Isaac Chamberlain vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • Dilly Singh vs. Matt Sen, 6 rounds, cruiserweights
  • River Wilson Bent vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Tom Collins vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Lewis Coley vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Danny Quartermine vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Michael Hennessy Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights

March 28: Karlsruhe, Germany

  • Evgeny Shvedenko vs. Rowan Campbell, 12 rounds, super middleweights

April

April 3: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer 7, super middleweights (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Seb Eubank, Mark Jeffers, Diego Costa, Idris Virgo, Luke Blackledge, Tommy Philbin , Charlie Schofield, Ben Ridings,

April 4: Newcastle, England (DAZN)

  • Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 12 rounds, junior welterweights
  • Title fight: Geovana Peres vs. Savannah Marshall, 10 rounds, for Peres’ WBO women’s light heavyweight title
  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, heavyweights
  • Thomas Patrick Ward vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights
  • Kash Farooq vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

April 4: Clackamas, Oregon

  • Layla McCarter vs. Yamila Esther Reynoso, rematch, 10 rounds, female welterweights
  • Abdul Kamara vs. Kevin Davila, 4 rounds, welterweights
  • Chris Johnson vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Joe Aguilar vs. Dylan Carlson, 4 rounds, super middleweights
  • Bryan Sanchez vs. Daniel Hastie, 4 rounds, lightweights
  • Blaiwas Eaglepipe vs. Jonathan Lira, 4 rounds, junior lightweights
  • Ramon Martinez vs. Roman Avetisyan, 4 rounds, super middleweights

April 4: Worksop, England

  • Mark Bennett vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

April 11: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jamal James vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, for vacant WBA interim welterweight title

April 11: London

  • Joe Joyce vs. Daniel Dubois, 12 rounds, heavyweights

April 17: Monticello, N.Y.

  • Star Boxing

April 18: London (ESPN+)

  • Michael McKinson vs. Louis Greene, 10 rounds, welterweights
  • Charlie Edwards vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior bantamweights
  • Liam Walsh vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights

April 22: TBA, Australia

  • Tim Tszyu vs. Jeff Horn, 10 rounds, junior middleweights

April 25: Las Vegas (ESPN+/prelims ESPN2)

  • Title fight: Naoya Inoue vs. John Riel Casimero, 12 rounds, IBF/WBA/WBO bantamweight unification
  • Jason Moloney vs. Joshua Greer, 10 rounds, bantamweights
  • Andrew Cancio vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweights
  • Alex Saucedo vs. Sonny Fredrickson, 10 rounds, junior welterweights

April 25: London

  • Samir Ziani vs. Alex Dilmaghani, 12 rounds, for Ziani’s European junior lightweight title

April 26: TBA, South Africa

  • Nkosinathi Joyi vs. Ayanda Ndulani, 12 rounds, strawweights

May

May 1: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 2: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

May 2: Manchester, England

  • Callum Johnson vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title

May 2: Glasgow, Scotland

  • Title fight: Josh Taylor vs. Apinun Khongsong, 12 rounds, for Taylor’s IBF/WBA junior welterweight title

May 2: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Dylan Charrat, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title

May 6: Rostov-na-Donu, Russia

  • Ruslan Fayfer vs. Dmitry Kudryashov, 12 rounds, cruiserweights

May 8: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 9: Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBC/WBO junior welterweight title

May 9: Cardiff, Wales (DAZN)

  • George Kambosas vs. Lee Selby, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

May 9: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs, Gavin McDonnell, 12 rounds, for Gago’s European featherweight title

May 15: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 16: TBA

  • Title fight: Kudratillo Abdukakhorov vs. Sergey Lipinets, 12 rounds, for vacant IBF interim welterweight title

May 22: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

June

June 6: Montreal

  • Dooly’s Boxing Series

June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions
Share This Post

Pin It on Pinterest