Pro Boxing updated schedule

Above photo, taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title, honors three special gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and his beloved trainer Juan Bustamante.


In our regularly updated schedule (last update, November 18, 2019), we use bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a bout of major concern. If perchance you see an error or know of a local boxer or event that’s been overlooked, please pass this information along so we can make the necessary correction. 

Bouts in November

November 21:

November 22: Auditorio Municipal de Tijuana, Tijuana, B. C., Mexico

Alejandro Santiago Barrios (20-2-5) vs. Roberto Sanchez (20-2), bantamweights for the WBC International Bantamweight Title

Francisco Javier Lopez Corrales (10-0) vs Guillermo Avila (17-8), lightweights

Victor Efrain Sandoval (32-3) vs Javier Rendon (10-3-3) for the vacant WBC Youth Silver Super Flyweight Title

November 22: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. Carlos Manuel Portillo, 10 rounds, junior welterweights
  • Nicklaus Flaz vs. Dario Ferman, 10 rounds, welterweights
  • Nestor Bravo Velazquez vs. Rodolfo Puente, 10 rounds, lightweights
  • Jedriel Reyes vs. TBA, 6 rounds, flyweights
  • Mario Suarez vs. Erick Bautista, 4 rounds, middleweights
  • Jorge Santiago vs. Christian Barreto, 4 rounds, lightweights
  • Frevian Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

November 22: London (SKY, USA ESPN+)

  • Golden Contract Tournament super lightweight quarterfinals Ohara Davies (19-2), Tyrone McKenna (19-1-1), Mohamed Mimoune (21-3), Kieran Gething (9-2-1), Darren Surtees (12-0), LoganYoon (16-0), Lewis Benson (12-2), Mikey Sakyi (8-2), Donovan Mortlock (4-0), William Hamilton (debut), Elliot Whale (debut), and Martin McDonagh (6-1) vs Josh Thorne (1-13-2).

November 22: Dubai, United Arab Emirates (ESPN+)

  • Jack Catterall vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, junior welterweights
  • Vijender Singh vs. Charles Adamu, 10 rounds, super middleweights
  • Waseem Muhammad vs. Ganigan Lopez, 8 rounds, flyweights
  • Jayr Raquinel vs. Jack Amisa, 8 rounds, junior bantamweights
  • Thomas Patrick Ward vs. Martin Casillas, 8 rounds, junior featherweights
  • Abilkhaiyr Shegaliyev vs. Muhamad Sebyala, 8 rounds, junior middleweights
  • Hasibullah Ahmadi vs. Detnarong Omkrathok, 6 rounds, junior featherweights
  • Rohan Date vs. Justice Addy, 6 rounds, junior middleweights
  • Sultan Al Nuaimi vs. Charles Latuperissa, 4 rounds, junior bantamweights
  • Fahad Al-Boushi vs. Sandro Tughushi, 4 rounds, lightweights
  • Usman Wazeer vs. Eduardo de la Torre, 4 rounds, welterweights

November 23: Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico

November 23: at the Arena Birmingham, Birmingham, Alabama (ESPN+)

  • Title fight: Southpaw, 5’9″ tall Zolani “Last Born” Tete (28-3, 21 KOs) from Mdantsane, Eastern Cape, South Africa vs. 5’4″ tall, 30-year-old righty John Riel Casimero (28-4, 19 KOs) from Ormoc City, Leyte, Philippines 12 rounds, for Tete’s WBO World Bantamweight title

November 23: MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada (Fox PPV)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, rematch, 12 rounds, for Wilder’s WBC heavyweight title
  • Title fight: Leo Santa Cruz vs. Miguel Flores, 12 rounds, for the vacant WBA junior lightweight title
  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Julio Ceja, 12 rounds, for Figueroa’s WBA “regular” junior featherweight title
  • 5’6″ tall, 24-year-old, southpaw Luis “Pantera” Nery (30-0, 24 KOs) from Tijuana, B. C., Mexico vs. 5’6″ tall, 27-year-old, orthodox boxer Emmanuel Rodriguez (19-1, 12 KOs), 12 rounds, bantamweights. Rodriguez is making his first return after his stunning 2nd round KO loss to the champion Naoya Inoue on May 18th in the World Boxing Super Series Bantamweight Tournament Semi-final.
  • Leduan Barthelemy vs. Eduardo Ramirez, rematch, 10 rounds, junior lightweights
  • Vito Mielnicki Jr. vs. Marklin Bailey, 4 rounds, welterweights
  • Omar Juarez vs. Kevin Shacks, 6 rounds, junior welterweights
  • Jerry Perez vs. Mark John Yap, 8 rounds, junior lightweights
  • Viktor Slavinskyi vs. Rigoberto Hermosillo, 8 rounds, junior lightweights
  • Arnold Alejandro vs. John Gemino, 8 rounds, lightweights
  • Jose Manuel Gomez vs. Daniel Placeres, 8 rounds, junior lightweights
  • Shon Mondragon vs. Juan Centeno, 6 rounds, junior featherweights
  • Marsellos Wilder vs. Dustin Long, 6 rounds, cruiserweights
  • Angel Alejandro vs. Francisco Javier Rodriguez, 6 rounds, featherweights

November 23: Liverpool, England (DAZN)

  • Title fight: Callum Smith vs. John Ryder, for Smith’s WBA
  • super-middleweight title
  • Craig Glover vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights
  • Anthony Fowler vs. Harry Scarff, 10 rounds, junior middleweights
  • James Tennyson vs. Craig Evans, 10 rounds, lightweights
  • Tom Farrell vs. Sean Dodd, 8 or 10 rounds, junior welterweights
  • Thomas Whittaker Hart vs. Josip Perkovic, 6 rounds, light heavyweights
  • Marcus Molloy vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Tom Aitchison vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

November 23: at the Fantasy Springs Casino, Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: 5’6″ tall, 31-year-old Andrew “El Chango” Cancio (21-4, 2, 16 KOs) from Ventura, Calif. vs. 5’7″ tall, 30-year-old Rene Alvarado (31-8, 20 KOs) from Managua, Nicaragua, 12 rounds, for Cancio’s WBA World Super Featherweight Title.
  • Title fight: 5’9″ tall, 25-years-old Can Xu (17-2, 3 KOs) from Kunming, China vs. 25-year-old, 5’7″ tall Manny “Chato” Robles III from Los Angeles, Calif. (18-0, 8 KOs), 12 rounds, for Can’s WBA World Featherweight title
  • Avery Sparrow vs. James Wilkins, 10 rounds, junior lightweights
  • Rashidi Ellis vs. Eddie Gomez, rematch, 10 rounds, welterweights
  • Victor Morales Jr. vs. Ramiro Robles, 8 rounds, featherweights
  • Alberto Melian vs. Juan Kantun, 8 rounds, junior featherweights
  • Baishanbo Nasiyiwula vs. Saul Corral, 8 rounds, junior welterweights
  • Alex Rincon vs. Rafael Garcia, 6 rounds, junior middleweights
  • Marcelino Lopez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

November 23: Twin River Event Center, Lincoln, R.I. (UFC Fight Pass)

  • 10 rounds, light heavyweights: 5’10” tall, 39-year-old (as of 11-26-19) Peter “The Pride of Providence” Manfredo Jr. (40-7-1, 21 KOs, 9-1-1 in his last 11 fights) will be facing the 40-year-old, 5’11’ tall Melvin “The Romantic Redneck” Russell (11-7-2) from Kentucky. Russell, now 3-7 in his last 10 bouts, will have his hands full.
  • Nick De Lomba vs. Diego Vicente Perez, 8 rounds, junior welterweights
  • Michael Valentin vs. Joshua Orta, 6 rounds, junior lightweights
  • Victor Reynoso vs. Roque Zapata, 6 rounds, welterweights
  • Gary Balletto III vs. Angel Vazquez, 4 rounds, light heavyweights
  • Wilson Mascarenhas vs. Jose Zaragoza, 4 rounds, junior welterweights
  • Shayna Foppiano vs. Raquel Santos, 4 rounds, female lightweights
  • Brian Barbosa vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Chad Leoncello vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

November 23: Birmingham, England (Epicentre.TV)

  • 5’9½” tall, 55-year-old Light Heavyweight Nigel “The Dark Destroyer” Benn (42-5-1, 35 KOs), a loser in his last three bouts back in 1996, is now scheduled to come out of retirement to face 40-year-old, 6 foot tall Sakio “The Scorpion” Bika (34-7-3, 22 KOs) from Sydney, New South Wales, Australia in a 10 round light heavyweight match. The Scorpion, who hasn’t fought in two years, since October 22, 2017, should still have his way with the once feared Dark Destroyer.

November 23: Quebec City

  • Title fight: 33-year-old, southpaw Marie-Eve ​​Dicaire from Terrebonne, Quebec, Canada (left) (16-0, O KOs) vs. 31-year-old righty Ogleidis Suarez (right) (29-3-1, 13 KOs) from Caracas, Venezuela, 10 rounds, for Dicaire’s IBF women’s junior middleweight world title
  • Title fight: Raquel Miller who trains at The Arena Gym in Point Loma, San Diego, Calif. vs. Alma Ibarra, 10 rounds, for vacant WBA interim women’s junior middleweight title
  • Mikael Zewski vs. Alejandro Davila, 10 rounds, welterweights
  • Sebastien Bouchard vs. Ayaz Hussain, 10 rounds, welterweights
  • Dieudonne Ntsengue vs. Devin Tomko, 8 rounds, light heavyweights
  • Chann Thomas vs. Dave Leblond, 6 rounds, welterweights
  • Marie-Pier Houle vs. Linda Dostalkova, 4 rounds, female welterweights
  • Yan Pellerin vs. Max Corso, 6 rounds, cruiserweights
  • Simon Pierre Adde vs. Jair Sena, 4 rounds, light heavyweights

November 23: Reading, Penna.

  • Kermit Cintron vs. Josue Obando, 6 rounds, super middleweights
  • Kashon Hutchinson vs. James Robinson, 6 rounds, welterweights
  • Luis Morales vs. Jerrod Miner, 4 rounds, bantamweights

November 23: Huntington, N.Y.

  • Danny Gonzalez vs. Johnny Hernandez, rematch, 10 rounds, junior welterweights
  • Simone Federici vs. Stivens Bujaj, 10 rounds, cruiserweights
  • Alex Vargas vs. Dashaun Johns, 6 rounds, junior welterweights
  • Justice Bland vs. Dawshaquan Thomas, 4 rounds, junior featherweights

November 23: St. Nazaire, France

  • Georges Ory vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Ory’s European bantamweight title
  • Sergey Demchenko vs. Pierre Dibombe, 12 rounds, light heavyweights

November 23: Kingston, Jamaica

  • Carlos Dixon vs. Edinson Torres Jr., 10 rounds, junior lightweights
  • Vladimir Tereshkin vs. Francisco Silvens, 10 rounds, heavyweights
  • Yurik Mamedov vs. Eduardo Cordovez, 6 rounds, junior welterweights
  • Toriano Nicholas vs. Martin Anderson, 4 rounds, lightweights
  • Lisa Frazer vs. TBA, 4 rounds, female lightweights

November 23: Berlin, Germany

  • Bjorn Schicke vs. Adasat Rodriguez, 12 rounds, middleweights

November 23: Morazarzal, Spain

  • Shokran Parwani vs. Jacques Oliver, 12 rounds, cruiserweights

November 27: St. Julian’s, Malta

  • Title fight: Hannah Rankin vs. Patricia Berghult, 10 rounds, for vacant WBC women’s interim junior middleweight title

November 27: Castleton Banquet & Conference Center, Windham, New Hampshire

  • Cassius Chaney vs. Nick Jones, 8 rounds, heavyweights
  • Juan Carlos Abreu vs. Jose Medina, 8 rounds, welterweights
  • LeShawn Rodriquez (11-0, 8 KOs) vs. Francisco Javier Castro (28-11, 23 KOs), 8 rounds, junior middleweights
  • Dominic Monzione vs. Henry Garcia, 4 rounds, lightweights
  • Kimberly Wabik vs. Jacqueline Boyle, 4 rounds, female junior lightweights
  • Brandon Higgins vs. Laquan Lewis, 4 rounds, welterweights
  • Brendon Simonds vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights
  • Harry Gigliotti vs. Robert Bricks, 4 rounds, welterweights
  • Ismael Villarreal vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights
  • Jalen Renaud vs. Amadeu Cristiano, 4 rounds, junior middleweights

November 29: Grand Hotel Tijuana, Tijuana, B. C., Mexico

  • 26-year-old Jorge Marron Jr. vs. 22-year-old Bryan “Zama” Zamarripa, 10 rounds for the Baja California WBC Super Lightweight Title
  • Romario “Little Boy” Ovalle vs. Raul “Principe” Ortega, 10 rounds for the Baja California Super Welterweight Title

From November 30th until December 21, 2019, Global Sports Streaming will be canvassing/surveying their listeners and checking over past shows to see which of the fighters; Pro Boxers and Pro Mixed Martial Artists are to be selected for their 2019 top honors of Best in MMA and Best In Boxing Awards. At this time that Awards Dinner/Show is set to take place on December 21, 2019, at the Four Points By Sheraton Hotel in San Diego.

November 30: Las Vegas (ESPN+)

  • Oscar Valdez vs. Andres Gutierrez, 10 rounds, junior lightweights
  • Carl Frampton vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweight
  • Carlos Adames vs. Patrick Teixeira, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator
  • Adam Lopez vs. Luis Coria, 10 rounds, featherweights
  • Arnold Barboza Jr. vs. William Silva, 10 rounds, junior welterweights
  • Andy Hiraoka vs. Rogelio Casarez, 8 rounds, junior welterweights
  • Brian Mendoza vs. Larry Gomez, 8 rounds, welterweights
  • Guido Vianello vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Jared Anderson vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Xander Zayas vs. TBA, 4 rounds, welterweights

November 30: Monte Carlo, Monaco (DAZN)

  • Title fight: Radzhab Butaev vs. Alexander Besputin, 12 rounds, for vacant WBA “regular” welterweight title

November 30: Birmingham, England (ESPN+)

  • Lerrone Richards vs. Lennox Clarke, 12 rounds, for Richards’ Commonwealth and vacant British super-middleweight titles
  • Hamzah Sheeraz vs. Ryan Kelly, 10 rounds, junior middleweights
  • Title fight: Zolani Tete vs. Johnriel Casimero, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Sam Maxwell vs. Connor Parker, 10 rounds, junior welterweights
  • Sam Bowen vs. Anthony Cacace, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Dennis McCann vs. Elvis Guillan, 6 rounds, bantamweights
  • Chris Jenkins vs. Liam Taylor, 12 rounds, for Jenkins’ British and vacant Commonwealth welterweight title
  • Shabaz Masoud vs. Stefan Nicolae, 6 rounds, featherweights
  • Nathan Heaney vs. Kelcie Ball, 6rounds, middleweights
  • Eithan James vs. Daryl Pearce, 4 rounds, junior welterweight
  • George Davey vs. Dale Arrowsmith, 4 rounds, junior middleweights
  • River Wilson-Bent vs. Zygimantas Butkevicius, 6 rounds, middleweights

November 30: Monte Carlo, Monaco (DAZN)

  • Title fight: Radzhab Butaev vs. Alexander Besputin, 12 rounds, for vacant WBA “regular” welterweight title
  • Title fight: Cecilia Braekhus vs. Victoria Bustos, 10 rounds, for Braekhus’ WBC/WBA/IBF/WBO women’s welterweight title
  • Zhang Zhilei vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights
  • Hughie Fury vs. Pavel Sour, 10 rounds, heavyweights
  • Joe Cordina vs. Enrico Tinoco, 10 rounds, junior lightweights
  • Nayan Deslion vs. Jose Pereira Mendoca, 6 rounds, junior welterweights
  • Victoire Piteau vs. Raphaelle Lachaunme, 6 rounds, junior lightweights

November 30: Barcelona, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Alejandro Moya vs. Ruben Rodriguez, 10 rounds, junior middleweights

November 30: Maykop, Russia

  • Yury Kashinsky vs. Ruslan Fayfer, 12 rounds, IBF cruiserweight eliminator
  • Maksim Vlasov vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights
  • Sergey Kozhukhar vs. Victor Ialimov, 8 rounds, super middleweights
  • Arslan Yallyev vs. Haruna Osumanu, 8 rounds, heavyweights
  • Asker Tambiev vs. Shandur Ivanenko, 4 rounds, junior bantamweights
  • Igor Ionov vs. Maxim Litvinets, 4 rounds, heavyweights
  • Sergey Vradiy vs. Sam Pogosyan, 4 rounds, welterweights

December


December 5: Costa Mesa, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Yves Ulysse Jr. vs. Ismael Barroso, 12 rounds, junior welterweights
  • D’Mitrius Ballard vs. Yamaguchi Falcao, 10 rounds, middleweights
  • Mihai Nistor vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Jason Quigley vs. Abraham Cordero, 8 rounds, middleweights
  • Edgar Valerio vs. Diuhl Olguin, 6 rounds, featherweights
  • George Rincon vs. Antonio Flores, 6 rounds, junior welterweights
  • Rianna Rios vs. TBA, 4 rounds, female featherweights

December 6: Philadelphia

  • Mykal Fox vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Kalvin Henderson vs. Genc Pllana, 8 rounds, super middleweights
  • Marcus Bates vs. Jesus Martinez, 8 rounds, junior featherweights
  • Joshafat Ortiz vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Shinard Bunch vs. Vicente Morales, 6 rounds, welterweights
  • Anthony Mercado vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Devar Ferhadi vs. Vincent Baccus, 6 rounds, super middleweights
  • Damon Allen vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Ryan Umberger vs. Charon Spain, 4 rounds, junior middleweights
  • Brandon Mullins vs. TBA, 4 rounds, middleweights

December 7: Puebla, Mexico (ESPN+)

  • Title fight: Emanuel Navarrete vs. Francisco Horta, 12 rounds, for Navarrete’s WBO junior featherweight title
  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Miguel Gonzalez, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Miguel Marriaga vs. Alfredo Mejia Vargas, 8 rounds, featherweights
  • Gabriela Sanchez vs. Silvia Torres, 8 or 10 rounds, female flyweights

December 7: Diriyah, Saudi Arabia (DAZN)

  • Title fight: Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz’s IBF/WBO/WBA heavyweight titles
  • Alexander Povetkin vs. Michael Hunter, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator
  • Filip Hrgovic vs. Eric Molina, 10 or 12 rounds, heavyweights

December 7: New York (Showtime)

  • Title fight: Jermall Charlo vs. Dennis Hogan, 12 rounds, for Charlo’s WBC middleweight title
  • Title fight: Chris Eubank Jr. vs. Matt Korobov, 12 rounds, for vacant WBA interim middleweight title
  • Title fight: Marlon Tapales vs. Ryosuke Iwasa, 12 rounds, for vacant IBF interim junior featherweight title
  • Immanuwel Aleem vs. Ronald Ellis, 10 rounds, middleweights
  • Duke Micah vs. Joseph Ambo, 10 rounds, bantamweights
  • Title fight: Louisa Hawton vs. Lorraine Villalobos, 10 rounds, for vacant WBC women’s interim strawweight title
  • Amon Rashidi vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, welterweights
  • Burley Brooks vs. Joshua Cory, 6 rounds, super middleweights
  • Steven Torres vs. Daniel Felix Franco, 4 rounds, heavyweights
  • Arnold Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, welterweights

December 7: Mashantucket, Conn. (UFC Fight Pass)

  • CES Boxing

December 7: Montreal

  • David Lemieux vs. Max Bursack, 10 rounds, super middleweights
  • Arslanbek Makhmudov vs. Samuel Peter, 10 rounds, heavyweights
  • Simon Kean vs. Sergey Liakhovich, 10 rounds, heavyweights

December 7: Tokyo

  • Kenichi Ogawa vs. Joe Noynay, 12 rounds, junior lightweights

December 7: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Fouad El Massoudi, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title
  • Kiko Martinez vs. Alexander Cazares, 10 rounds, featherweights

December 12: Badalona, Spain (DAZN)

  • Sandor Martin vs. Joe Hughes, 12 rounds, for Martin’s European junior welterweight title
  • David Avanesyan vs. Jose Del Rio, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title
  • Jonathan Alonso vs. Samuel Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights
  • Samuel Molina vs. Ivan Thomas, 10 rounds, lightweights

December 13: Indio, Calif. (DAZN)

  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 10 or 12 rounds, welterweights

December 13: Levallois, France

  • Sebastian Perez vs. Elie Konki, 12 rounds, bantamweights

December 13: Auditorio Municipal, Tijuana, B. C., Mexico

December 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

The Richard Commey (top) vs. Teofimo Lopez Jr. (below) match is a must-see.
  • Title fight: Terence Crawford vs. Egidijus Kavaliauskas, 12 rounds, for Crawford’s WBO welterweight title
  • Title fight: Richard Commey vs. Teofimo Lopez Jr., 12 rounds, for Commey’s IBF lightweight title
  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights
  • George Kambosos Jr. vs. Mickey Bey, 10 rounds, lightweights

December 14: Brentwood, England (ESPN+)

  • Golden Contract tournament light heavyweight quarterfinals (Liam Conroy, Steven Ward, Hosea Burton, Serge Michel, Bob Asjisafe, Lenin Castillo, Richard Bolotniks: draw to be announced.

December 14: Harrisburg, Pa.

  • Alycia Baumgardner vs. Christina del Valle Pacheco, 8 rounds, female lightweights
  • Carlos Vidal vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Michael Coffie vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Angel Rivera vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Luis Morales vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Carl Murphy vs. Khainell Wheeler, 4 rounds, super middleweights
  • Brent Oren vs. Dillon Kasprzak, 4 rounds, middleweights
  • Stafford Weddeburn vs. Lawrence Gabriel, 4 rounds, heavyweights

December 14: Rome

  • Mauro Forte vs. Aritz Pardal, 12 rounds, featherweights

December 14: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Mairis Briedis (right) vs. Yunier Dorticos (left), 12 rounds, WBO/IBF cruiserweight unification, World Boxing Super Series final

December 15: New York (UFC Fight Pass)

  • O’Shaquie Foster vs. Alberto Mercado, 10 rounds, junior lightweights
  • Title fight: Ana Laura Esteche vs. Mary McGee, 10 rounds, for vacant IBF women’s junior welterweight title
  • Stephan Shaw who trains at The Arena in San Diego vs. Gregory Corbin, 10 rounds, heavyweights
  • Victor Padilla vs. Fredric Bowen, 6 rounds, lightweights
  • Mikkel LesPierre vs. Roody Pierre Paul, 8 rounds, junior welterweights
  • Brian Ceballo vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Christian Bermudez vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Frederic Julan vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Shadasia Green vs. TBA, 6 rounds, female light heavyweights

December 15: TBA, South Africa

  • Gideon Buthelezi vs. Alexandru Marin, 12 rounds, junior bantamweights

December 16: Almaty, Kazakhstan (ESPN+)

  • MTK Global Boxing

December 18: Brisbane, Australia

  • Michael Zerafa vs. Jeff Horn, rematch, 12 rounds, middleweights

December 19: London (DAZN)

  • Richard Riakporhe vs. Jack Massey, 12 rounds, for vacant British cruiserweight title
  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, heavyweights
  • Luther Clay vs. Freddy Kiwitt, 10 rounds, welterweights
  • Kieron Conway vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Shannon Courtenay vs. TBA, 6 rounds, female bantamweights
  • Charles Frankham vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Hopey Price vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Donte Dixon vs. TBA, 4 rounds, lightweights

December 20: Talking Stick Resort Arena, Phoenix, Arizona (DAZN)

  • Daniel Jacobs vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12 rounds, super middleweights
  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Cristofer Rosales, 12 rounds, for vacant WBC flyweight title
  • Maurice Hooker vs. Pedro Campa, 10 rounds, welterweights
  • Gabriel Rosado vs. TBA, 10 rounds, super middleweights
  • Nikita Ababiy vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Reshat Mati vs. TBA, 6 rounds, welterweights

December 21: at the Four Points By Sheraton Hotel in San Diego: it is the Best In Boxing Awards with Live Concert

This Best In Boxing Awards Show will be a live broadcast starting at 8 p.m.

December 21: Ontario, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Tony Harrison vs. Jermell Charlo, rematch, 12 rounds, for Harrison’s WBC junior middleweight title
  • Title fight: Guillermo Rigondeaux vs. Liborio Solis, 12 rounds, for vacant WBA “regular” bantamweight title
  • Efe Ajagba vs. Iago Kiladze, 10 rounds, heavyweights

December 21: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Kyotaro Fujimoto, 12 rounds, heavyweights
  • Sunny Edwards vs. Marcel Braithwaite, 12 rounds, for vacant British junior bantamweight title
  • Tommy Fury vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

December 23: Yokohama, Japan (ESPN+)

  • Title fight: Ryota Murata vs. Steven Butler, 12 rounds, for Murata’s WBA “regular” middleweight title
  • Title fight: Ken Shiro vs. Felix Alvarado, 12 rounds, WBC/IBF junior flyweight unification
  • Title fight: Moruti Mthalane vs. Akira Yaegashi, 12 rounds, for Mthalane’s IBF flyweight title

December 28: Atlanta (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Yuriorkis Gamboa, 12 rounds, for vacant WBA “regular” lightweight title
  • Title fight: Jean Pascal vs. Badou Jack, 12 rounds, for Pascal’s WBA “regular” light heavyweight title

December 31: Tokyo

  • Title fight: Kazuto Ioka vs. Jeyvier Cintron, 12 rounds, for Ioka’s WBO junior bantamweight title

January, 2020

January 11: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

January 10: Atlantic City, N.J. (Showtime)

  • Title fight: Claressa Shields vs. Ivana Habazin, 10 rounds, for vacant WBC/WBO women’s junior middleweight title
  • Shohjahon Ergashev vs. Keith Hunter, 12 rounds, WBA junior welterweight eliminator

January 11: Atlantic City, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Jesse Hart vs. Joe Smith Jr., 10 rounds, light heavyweights

January 18: Verona, N.Y. (ESPN+)

  • Eleider “Storm” Alvarez vs. Michael Seals, 10 rounds, light heavyweights
  • Amir Imam vs. TBA, 8 rounds, welterweights

February 2020

February 1: Haikou, China (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez’s WBC/WBO junior welterweight title

February 8: Goeppingen, Germany

  • Juergen Brahmer vs. Emre Cukur, 12 rounds, for vacant European super-middleweight title
  • Kevin Lerena vs. Firat Arslan, 12 rounds, cruiserweights

February 14: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

February 22, 2020: Tentative date for the Tyson Fury vs Deontay Wilder Heavyweight Championship Rematch

March

April

May

June

June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions

Share This Post

Pin It on Pinterest