Pro Boxing Schedule

Above photo taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title, honors three special gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and trainer Juan Bustamante.


In our updated schedule, we use bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a major title fight. If per chance you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us, so we can make the correction. 

[subscribe2


June

June 20: Ocean Resort Casino, Atlantic City, New Jersey (Facebook Watch) Golden Boy Promotions

  • 26-year-old. 6′ tall D’Mitrius “Big Meech” Ballard (20-0, 13 KOs) from Temple Hills, Maryland vs. 28-year-old, 5’10” tall Elias “Latin Kid” Espadas (18-4, 13 KOs) from Merida, Yucatan Penisula, Mexico, 10 rounds, middleweights
  • Eddie Gomez (22-3) vs. Saul Corral (30-13), 10 rounds, welterweights
  • Mike Reed (24-2) vs. Angel Hernandez (15-13-2), 8 rounds, super lightweights
  • Jaba Khositashvili (4-0) vs. Gabriel Pham (10-1), 6 rounds, super middleweights
  • Dan Murray (4-2) vs. Leonardo Kenon (3-5), 4 rounds, junior welterweights
  • George Rincon (6-0) vs. Gregory Averil Young Jr. (4-1), 6 rounds, junior welterweights
  • Franchon Crews Dezurn (4-1) vs Kayla Williams (0-2-1)

June 21: The Grand Hotel Tijuana, Tijuana, B. C., Mexico

June 21: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Tyrone McKenna vs. Darragh Foley, 10 rounds, junior welterweights
  • Steven Ward vs. Liam Conroy, 12 rounds, light heavyweights
  • Lewis Crocker vs. Karim Aliliche, 8 rounds, welterweights
  • Paddy Gallagher vs. Liam Wells, 8 rounds, welterweights
  • Caoimhun Agyarko vs. Paul Allison, 6 rounds, middleweights
  • Taylor McGoldrick vs. Gennadi Stserbin, 4 rounds, light heavyweights
  • Owen O’Neill vs. Radoslav Mitev, 4 rounds, junior middleweights

June 21: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Andrew Cancio vs. Alberto Machado, rematch, 12 rounds, for Cancio’s WBA “regular” junior lightweight title
  • Title fight: Angel Acosta vs. Elwin Soto, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title
  • Luis Feliciano vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Blair Cobbs vs. Robert Redmond Jr., 8 rounds, welterweights
  • Aaron McKenna vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Anthony Garnica vs. Gilberto Duran, 4 rounds, junior featherweights
  • Emilio Rodriguez vs. Clay Collard, 4 rounds, middleweights

June 21: London (DAZN)

  • Conor Benn vs. Jussi Koivula, 10 rounds, welterweights
  • Ted Cheeseman vs. Kieron Conway, 10 rounds, for Cheeseman’s British junior middleweight title
  • Craig Richards vs. Andre Sterling, 12 rounds, light heavyweights
  • Duane Sinclair vs. Anthony Fox, 8 rounds, light heavyweights
  • Charles Frankham vs. Ilgvars Krauklis, 4 rounds, junior lightweights
  • Shannon Courtenay vs. Valerija Sepetovska, 6 rounds, female bantamweights
  • Reece Bellotti vs. Josue Bendana, 6 rounds, featherweights
  • Otha Jones III vs. Michael Horabin, 6 round, lightweights

June 21: Sloan, Iowa (Showtime)

  • Next up, the 21-year-old, 6′ 7″ tall, southpaw Sebastian “The Towering Inferno” Fundora (12-0, 8 KOs) from Coachella, Calif. will be taking on 21-year-old, orthodox fighter Hector Manuel “Baby” Zepeda (17-0, 4 KOs) from Tijuana, B. C., Mexico in a 10 round, super welterweight match which will air Friday evening on Showtime.
  • Michel Rivera vs. Rene Giron, 8 rounds, lightweights
  • Elias Damian Araujo vs. Yeis Solano, 8 rounds, lightweights
  • Tristan James vs. Anthony Hollaway, 4 rounds, cruiserweights
  • Jack Frericks vs. Randy Mast, 4 rounds, super middleweights
  • Joe James vs. Emeka Ifekandu, 4 rounds, junior welterweights
  • Rony Hines vs. Grover Young, 4 rounds, heavyweights

June 21: Elkins, W.Va.

  • Eric Moon vs. Justin Thomas, 12 rounds, super middleweights

June 22: Downtown, City of Imperial, Calif.

June 22: Puerto Penasco, Sonora, Mexico

June 22: Glasgow, Scotland (ESPN+)

Lee McGregor vs. Scott Allan, 12 rounds, for McGregor’s Commonwealth bantamweight title

  • Kieran Smith vs. Ivan Montero, 10 rounds, junior middleweights
  • Lewis Benson vs. Renald Garrido, 8 rounds, junior welterweights
  • Muhammad Waseem vs. John Chuwa, 8 rounds, junior bantamweights
  • Craig Morgan vs. Elvis Guillen, 6 rounds, featherweights
  • Craig McIntyre vs. Chris Adaway, 6 rounds, junior welterweights
  • Reece McFadden vs. Joel Sanchez, 6 rounds, junior bantamweights
  • Tommy Philbin vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Boris Crighton vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Jack Turner vs. Jose Hernandez, 4 rounds, bantamweights

June 22: Cleveland, Ohio (CBS Sports Net)

Dewayne Beamon gets National Exposure he’s been asking for

Updated International Pro Boxing Schedule
Dewayne “Mr. Stop Running” Beamon (16-1-1, 11 KOs) from San Diego, Calif. by way of Goldsboro, North Carolina vs. Lucas Emanuel Fernandez Leone (12-2-1, 9 KOs) from Rosario, Santa Fe, Argentina 10 rounds, junior bantamweights
Brad “King” Solomon (28-1, 9 Kos) from Douglasville, Georgia vs. Navid “Nav” Mansouri (19-2-2, 6 KOs) from Rotherham, Yorkshire, United Kingdom, 12 rounds, super welterweights
Jose Martinez vs. Yeison Vargas, 8 rounds, junior bantamweights
Miguel Angel Gonzalez vs. Mario Perez, 6 rounds, lightweights
Montana Love vs. Michael Odhiambo, 6 rounds, welterweights
Destyne Butler vs. Brett Simmons, 6 rounds, welterweights
Dewatne Zeigler vs. Tre’sean Wiggins, 6 rounds, junior welterweights

June 22: Ahualulco del Mercado, Mexico

Title fight: Yazmin Rivas vs. Ana Maria Lozano, 10 rounds, for Rivas’ WBA women’s junior featherweight title
Joselito Velazquez vs. Martin Tecuapetla, 10 rounds, flyweights

June 22: Forum, Horsens, Denmark

  • Title fight: Dina Thorslund (13-0, 6 KOs) vs. April Adams (11-1-1, 4 KOs), 10 rounds, for Thorslund’s WBO women’s junior featherweight title
  • Kem Ljungquist vs. Gabriel Enguema, 8 rounds, heavyweights
  • Kai Robin Havnaa vs. Levan Lukhutashvili, 10 rounds, cruiserweights
  • Landry Kore vs. Tomas Bezvoda, 6 rounds, middleweights
  • Joanna Ekedahl vs. Jelena Janicijevic, 6 rounds, female lightweights
  • Frederik Hede Jensen vs. Ruben Garcia, 6 rounds, junior lightweights

June 22: Philadelphia

  • Anvar Yunusov vs. Angel Luna, 8 rounds, featherweights
  • Milton Santiago Jr. vs. Ruben Lopez, 8 rounds, junior welterweights
  • Colby Madison vs. Robert Simms, 8 rounds, heavyweights
  • Clarence Booth vs. Gabor Gorbics, 8 rounds, welterweights
  • James Martin vs. Kashon Hutchinson, 6 rounds, welterweights
  • Paul Kroll vs. Hector Mercado, 6 rounds, welterweights
  • Rasheen Brown vs. Zoltan Horvath, 4 rounds, bantamweights
  • Romuel Cruz vs. Jonathan Conde, 4 rounds, featherweights

June 22: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Sergey Rabchenko, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title

June 22: Shaw Conference Centre, Edmonton, Alberta, Canada

Title fight: 36-year-old Vissia “Leonessa” Trovato (12-2) from Vimercate, Lombardia, Italy vs the WBC & WBA World Female Featherweight Title holder Jelena Mrdjenovich (38-10-2, 19 KOs) from Edmonton, Alberta, Canada

Stan Surmacz (10-1) vs Abraham Pascual (12-6), heavyweights, Flavio Michel (8-4) vs Juan Daniel Bedolla Orozco (19-9-2), welterweights, Marzio Franscella (8-0) vs TBA, Oleksandr Voytenko (3-0) vs TBA middleweights, Nick Hrabec debut vs TBA middleweights, Mikenna Tansley debut vs TBA bantamweight, Feysal Mohamed vs TBA lightweights

June 22: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Sergey Rabchenko, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title

June 23: Las Vegas (Fox/Fox Deportes)

  • Jermell Charlo vs. Jorge Cota, 12 rounds, junior middleweights
  • Guillermo Rigondeaux vs. Julio Ceja, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator
  • Joey Spencer vs. Akeem Black, 6 rounds, junior middleweights
  • Chris Colbert vs. Alberto Mercado, 8 or 10 rounds, lightweights
  • Jesus Ramos vs. Rondale Hubbert, 4 rounds, welterweights
  • Leduan Barthelemy vs. Jose Cayetano, 8 rounds, lightweights
  • Ryan Karl vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Marquis Taylor vs. Lucas SantaMaria, 8 rounds, welterweights
  • Quinton Randall vs. Kewone Hill, 4 rounds, junior middleweights
  • Emmanuel Medina vs. Peter Dobson, 8 rounds, welterweights
  • Julian Rodarte vs. Miguel Aispuro, 8 rounds, lightweights
  • Jose Valenzuela vs. Eric Manriquez, 4 rounds, lightweights

June 28: The Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico

June 28: Temecula, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Richard Commey vs. Ray Beltran, 12 rounds, for Commey’s IBF lightweight title
  • Carlos Adames vs. Patrick Day, 10 rounds, junior middleweights
  • Saul Rodriguez vs. Miguel Angel Gonzalez, 10 rounds, junior lightweights
  • Tyler Howard vs. Manny Woods, 8 rounds, middleweights
  • Ruben Rodriguez vs. Vicente Morales, 6 rounds, junior welterweights
  • Raymond Muratalla vs. Javier Martinez, 6 rounds, lightweights
  • Christopher Zavala vs. Prisco Marquez, 4 rounds, junior lightweights
  • David Kaminsky vs. Osbaldo Gonzalez, 4 rounds, middleweights
  • Daniel Lewis vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Elvis Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

June 28: London (ESPN+)

  • Ohara Davies vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights
  • Ryan Walsh vs. Lewis Paulin, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title
  • Anthony Yigit vs. Siar Ozgul, 8 rounds, junior welterweights

June 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Francesco Patera vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Patera’s European lightweight title
  • Daniele Scardina vs. Allesandro Goddi, 12 rounds, super middleweights
  • Dario Morello vs. Steve Jamoye, 10 rounds, welterweights

June 28: Las Vegas (Mayweather Promotions Facebook)

  • Angelo Leo vs. Mark John Yap, 10 rounds, junior featherweights
  • Xavier Martinez vs. Jessie Cris Rosales, 10 rounds, junior lightweights

June 28: Montreal

  • Title fight: Marie Eve Dicaire vs. Maria Lindberg, 10 rounds, for Dicaire’s IBF women’s junior middleweight title
  • Mikael Zewski vs. TB, 10 rounds, welterweights

June 28: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. Julio Laguna, 10 rounds, junior welterweights
  • Carlos Arrieta vs. Martin Diaz, 8 rounds, junior featherweights
  • Patrick Cora vs. Carlos Garcia, 8 rounds, middleweights

June 28: Monticello, N.Y.

  • Star Boxing

June 29: Houston (Showtime)

  • Title fight: Jarmall Charlo vs. Brandon Adams, 12 rounds, for Charlo’s WBC interim middleweight title
  • Erickson Lubin vs. Zakaria Attou, 12 rounds, WBC junior middleweight eliminator
  • Eduardo Ramirez vs. Claudio Marrero, 12 rounds, WBA featherweight eliminator
  • Miguel Flores vs. Luis May, 10 rounds, junior lightweights
  • Cesar Cantu vs. Chante Bowens, 4 rounds, junior lightweights
  • Raymond Guajardo vs. Jaime Meza, 4 rounds, middleweights
  • Omar Juarez vs. Seifullah Wise, 4 rounds, welterweights
  • Mycheal Teal vs. Mark Beuke, 4 rounds, super middleweights
  • Nelson Hampton vs. Dakota Linger, 6 rounds, lightweights
  • Zamy Larry vs. Carlos Umanzor, 4 rounds, super middleweights

June 29: Providence, R.I. (DAZN)

  • Title fight: Demetrius Andrade vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, for Andrade’s WBO middleweigtht title
  • Joseph Parker vs. Alex Leapai, 12 rounds, heavyweights
  • Title fight: Khalid Yafai vs. Norbelto Jimenez, 12 round, for Yafai’s WBA junior bantamweight title
  • Raymond Ford vs. Isidro Figueroa, 4 rounds, featherweights
  • Mark DeLuca vs. Brandon Brewer, 10 rounds, junior middleweights
  • Alexis Espino vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Anthony Marsella Jr. vs. Jose Aubel, 6 rounds, junior welterweights
  • Shelly Vincent vs. Simone Da Silva, 8 rounds, female junior lightweights
  • Anthony Concepcion vs. TBA, 4 rounds, middleweights

June 29: Mashantucket, Conn.

  • Chad Dawson vs. Quinton Rankin, 8 rounds, cruiserweights
  • Tramaine Williams vs. TBA, 10 rounds, featherweights
  • Jose Rivera vs. Luca Podda, 6 rounds, junior middleweights
  • Oscar Bonilla vs. Julio Perez, 6 rounds, lightweights
  • Jacob Marrero vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Nathan Martinez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Wilson Mascarenhas vs. Jose Arzola, 4 rounds, junior welterweights
  • Marisa Belenchia vs. Delaney Owen, 4 rounds, female bantamweights

June 29: Niagara Falls, Ontario, Canada

  • Custio Clayton vs. Johan Perez, 10 rounds, welterweights
  • Samuel Vargas vs. TBA, 10 rounds, welterweights

July

July 5: Bolton, England

  • Hosea Burton vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights

July 6: Nur-Sultan, Kazakhstan (ESPN+)

  • Zhankosh Turarov vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior middleweights
  • Title fight: Nordine Oubaali vs. Arthur Villanueva, 12 rounds, for Oubaali’s WBC bantamweight title
  • David Oliver Joyce vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 6: Manchester, England (DAZN)

  • Lawrence Okolie vs. Jack Massey, 12 rounds, for Okolie’s British and Commonwealth cruiserweight titles
  • Anthony Fowler vs. Brian Rose, 12 rounds, junior middleweights
  • Felix Cash vs. Jack Cullen, 12 rounds, for Cash’s Commonwealth middleweight title
  • Dalton Smith vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 6: Hamburg, Germany

  • Thulani Mbenge vs. Sebastian Formella, 12 rounds, welterweights
  • Igor Mikhalkin vs. Timur Nikarkhoev, 12 rounds, light heavyweights
  • Karo Murat vs. Viktor Polyakov, 10 rounds, light heavyweights

July 7: Kupang, Indonesia

  • Tibo Monabesa vs. Omari Kimweri, 12 rounds, junior flyweights

July 11: Rome (DAZN)

  • Fabio Turchi vs. Tommy McCarthy, 12 rounds, cruiserweights
  • Emanuele Blandamura vs. Marcus Morrison, 12 rounds, middleweights
  • Serhiy Demchenko vs. Hakim Zoulikha, 12 rounds, light heavyweights

July 12: Osaka, Japan (ESPN+)

  • Title fight: Robert Brant vs. Ryoya Murata, rematch, 12 rounds, for Brant’s WBA “regular” middleweight title
  • Title fight: Ken Shiro vs. Jonathan Taconing, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title
  • Joe Noynay vs. Satoshi Shimizu, 12 rounds, junior lightweights

July 12: Liverpool, England (ESPN+)

  • Jazza Dickens vs. Nathaniel May, 10 rounds, featherweights
  • Rocky Fielding vs. TBA, 10 rounds, super middleweights
  • Martin Murray vs. Kim Poulsen, 10 rounds, super middleweights
  • Terry Flanagan vs. TBA, 8 rounds, lightweights

July 12: Tacoma, Wash. (Showtime)

  • Jermaine Franklin vs Jerry Forrest, 10 rounds, heavyweights
  • Otto Wallin vs. BJ Flores, 10 rounds, heavyweights
  • Giovanni Mioletti vs. Luis Porozo, 10 rounds, featherweights
  • Constantin Bejanaru vs. Demetrius Banks, 8 rounds, cruiserweights
  • Eric Hunter vs. Rob Diezel, 6 rounds, featherweights

July 12: Hollywood, Fla. (Telemundo)

  • Derrieck Cuevas vs. Jesus Alberto Beltran, 10 rounds, welterweights

July 12: Jeddah, Saudi Arabia

  • Amir Khan vs. Neeraj Goyat, 12 rounds, welterweights
  • Prince Patel vs. Michell Banquez, 12 rounds, bantamweights

July 12: Everett, Mass.

  • Greg Vendetti vs. Michael Anderson, 12 rounds, junior middleweights
  • Ray Moylette vs. Larry Fryers, 8 rounds, junior welterweights
  • Luis Arcon Diaz vs. Niall O’Connor, 6 rounds, junior welterweights
  • Mike Ohan Jr. vs. Carlos Hernandez, 6 rounds, welterweights
  • James Perella vs. Bryan Goldsby, 4 rounds, welterweights
  • Joe Farina vs. Jose Angel Ortiz, 4 rounds, welterweights
  • Paddy Irwin vs. Bryan Abraham, 4 rounds, welterweights
  • Antoine Vanackere vs. TBA, 4 rounds, junior welterweight

July 13: Rosarito, B. C., Mexico

July 13: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Nathan Gorman, 12 rounds, for vacant British heavyweight title
  • Joe Joyce vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

July 13: Newark, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Shakur Stevenson vs. TBA, 10 rounds, featherweights
  • Joshua Greer vs. Nikolai Potapov, 12 rounds, IBF bantamweight eliminator
  • Vijender Singh vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Vikas Krishan vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Julian Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Vito Mielnicki Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

July 13: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Nathan Gorman, 12 rounds, for vacant British heavyweight title
  • Joe Joyce vs. Bryant Jennings, 12 rounds, heavyweights
  • Liam Williams vs. Karim Achour, 12 rounds, middleweights
  • Archie Sharp vs. Jordan McCorry, 10 rounds, junior lightweights
  • Title fight: Nicola Adams vs. TBA, 10 rounds, for Adams’ WBO women’s interim flyweight title
  • Sunny Edwards vs. Hiram Gallardo, 10 rounds, junior bantamweights
  • Dennis McCann vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Jonathan Palata vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Florian Marku vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Hamzah Sheeraz vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Mickey Burke Jr. vs. Steve Backhouse, 4 rounds, welterweights
  • Mark Chamberlain vs. Yousef Al Hamidi, 4 rounds, lightweights
  • Louie Lynn vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Jake Pettitt vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

July 13: Carson, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Rey Vargas vs. Tomoki Kameda, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior featherweight title
  • Diego De La Hoya vs. Ronny Rios, 12 rounds, junior featherweights
  • Joet Gonzalez vs. Manuel Avila, 10 rounds, featherweights
  • Eduardo “Rocky” Hernandez vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Alexis Rocha vs. Berlin Abreu, 10 rounds, welterweights
  • Jousce Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Jonathan Esquivel vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Adrian Benton vs. Jonathan Rubio, 4 rounds, junior welterweights

July 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Jamal James vs. Antonio DeMarco, 10 rounds, welterweights
  • Robert Helenius vs. Gerald Washington, 10 rounds, heavyweights
  • Karlos Balderas vs. Joshuah Hernandez, 8 rounds, lightweights
  • Charles Martin vs. Daniel Martz, 10 rounds, heavyweights
  • Bryant Perrella vs. Domonique Dolton, 10 rounds, welterweights
  • Gary Antuanne Russell vs. Daniel Echeverria, 8 rounds, junior welterweights
  • Gary Antonio Russell vs. Francisco Pedroza, 10 rounds, bantamweights
  • VeShawn Owens vs. Juan Garces, 8 rounds, junior middleweights
  • Money Powell IV vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Marcos Hernandez vs. Francisco Javier Castro, 8 rounds, middleweights
  • Celso Ramirez vs. TBA, 6 rounds, welterweights

July 13: TBA, France

  • Tony Yoka Olympic Heavyweight Gold Medal winner vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

July 13: Toowoomba, Australia

  • Will Nasio vs. Herman Ene Purcell, 8 rounds, heavyweights
  • Jamie Hilt vs. Ashley Huston, 8 rounds, junior welterweights

July 18: Indio, Calif. (RingTV.com)

  • Jason Quigley vs. Tureano Johnson, 10 rounds, middleweights
  • Alberto Melian vs. Leonardo Baez, 10 rounds, junior featherweights
  • Marlen Esparza vs. TBA, 8 rounds, female flyweights
  • Ricardo Sandoval vs. Marco Sustaita, 10 rounds, flyweights
  • Carlos Morales vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Charles Huerta vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

July 19: Oxon Hill, Md. (ESPN+)

  • Teofimo Lopez Jr. vs. Masayoshi Nakatani, 12 rounds, IBF lightweight eliminator
  • Maxim Dadashev vs. Subriel Matias, 12 rounds, IBF junior welterweight eliminator
  • Jason Sosa vs. Erick De Leon, 10 rounds, junior lightweights

July 19: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 19: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer (one-night single-elimination cruiserweight tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Dan Cooper, Tony Conquest, Mikael Lawal, Damian Chambers, Michael Webster, Matt Sen, Rhasian Earlington, Mike McKay

July 20: Brentwood, England (ESPN+)

  • Neslan Machado vs. Alexander Mejia, 10 rounds, junior featherweights
  • Anisha Basheel vs. Chantelle Cameron, 10 rounds, female lightweights
  • Shaquille Day vs. Louis Adolphe, 10 rounds, welterweights

July 20: MGM Grand Hotel, Las Vegas (Fox PPV/Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Keith Thurman vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Thurman’s WBA welterweight title
  • Yordenis Ugas vs. Omar Figueroa Jr., 12 rounds, WBC welterweight eliminator
  • Sergey Lipinets vs. John Molina Jr., 10 or 12 rounds, welterweights
  • Title fight: Caleb Plant vs. Mike Lee, 12 rounds, for Plant’s IBF super middleweight title
  • Efe Ajagba vs. Ali Eren Demirezen, 10 rounds, heavyweights
Bantamweights: 24 year-old, 5’6″ tall, southpaw Luis “Pantera” Nery (29-0, 23 KOs) taking on 35-year-old, 5’5″ tall southpaw Juan Carlos Payano (21-2, 9 KOs) from the Dominican Republic who is currently living and training in Miami, Florida

July 20: London

  • Dillian Whyte vs. Oscar Rivas, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator
  • Dave Allen vs. David Price, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • Richard Riakporhe vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights
  • Charlie Duffield vs. Dan Azeez, 10 rounds, light heavyweights

July 20: Atlantic City, New Jersey

  • Thomas LaManna vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Chazz Witherspoon vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Isiah Seldon vs. Jordan Rosario, 6 rounds, welterweights
  • Jaywon Woods vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Sahret Delgado vs. Larry Knight, 6 rounds, heavyweights
  • Zachary Dubnoff vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Steve Moore vs. Ricky Nuno, 4 rounds, welterweights
  • Josue Rosa vs. Steven Lopez, 4 rounds, bantamweights
  • Robert Terry vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Shinard Bunch vs. TBA, 4 rounds, welterweights

July 26: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 27: Baltimore (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Ricardo Nunez, 12 rounds, for Davis’ WBA junior lightweight title
  • Yuriorkis Gamboa vs. Roman “Rocky” Martinez, 10 or 12 rounds, lightweights

July 27: Arlington, Texas (DAZN)

  • Title fight: Maurice Hooker vs. Jose Ramirez, 12 rounds, WBO/WBC junior welterweight unification
  • Title fight: Tevin Farmer vs. Guillaume Frenois, 12 rounds, for Farmer’s IBF junior lightweight title
  • Murat Gasiev vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights
  • Austin Williams vs. TBA, 4 rounds, middleweights

July 27: Barcelona, Spain

  • Robbie Davies Jr. vs. Sandor Martin, 12 rounds, for Davies’ European junior welterweight title

August


August 2: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

August 2: Las Vegas (UFC Fight Pass)

  • Title fight: Eva Wahlstrom vs. Yareli Larios, 10 rounds, for Wahlstrom’s WBC women’s junior lightweight title
  • Kendo Casteneda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

August 2: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

August 3: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights
  • Paddy Barnes vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Sean McComb vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Alfredo Meli vs. Araik Marutjan, 8 rounds, middleweights

August 3: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Chris Arreola from Riverside, Calif., 10 or 12 rounds, heavyweights
  • Andre Berto vs. Miguel Cruz, 10 rounds, welterweights
  • Title fight: Marcus Brown vs. Jean Pascal, 12 rounds, for Brown’s WBA interim light heavyweight title

August 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

August 10: TBA (ESPN+)

  • Carl Frampton vs. TBA, 10 or 12 rounds, featherweights
  • Jessie Magdaleno vs. TBA, 10 rounds, featherweights

August 14: Sydney, Australia

  • Tim Tszyu vs. Dwight Ritchie, 10 rounds, junior middleweights
  • Tayla Harris vs. Renee Gartner, 5 rounds, female middleweights

August 16: Nashua, N.H.

  • Kimberly Wabik vs. Fernanda Araujo, 4 rounds, female junior welterweights
  • Brandon Higgins vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights

August 17: Los Angeles (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Emanuel Navarrete vs. TBA, 12 rounds, for Navarrete’s WBO junior featherweight title
  • Luis Collazo vs Jose Benavidez, 10 rounds, welterweights

August 17: Flint, Mich. (Showtime)

  • Title fight: Claressa Shields vs. Ivana Habazin, 10 rounds, for vacant WBO women’s junior middleweight title

August 22: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

August 24: Weslaco, Texas (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Javier Nicholas Chacon, 12 rounds, for Figueroa’s WBA interim junior featherweight title

August 24: Nagoya, Japan

  • Title fight: Kosei Tanaka vs. Jonathan Gonzalez, 12 rounds, for Tanaka’s WBO flyweight title

August 24: Manila, Philippines

  • Title fight: DeeJay Kriel vs. Sammy Salva, 12 rounds, for Kriel’s IBF strawweight title

August 30: Doubletree by Hilton Hotel, Brisbane, Calif. for the latest International Women’s Boxing Hall of Fame Inductions

August 31: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Erislandy Lara vs. Ramon Alvarez, 12 rounds, junior middleweights
  • Caleb Truax vs. Peter Quilin, rematch, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator

September

September 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

September 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

September 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

September 27: Agen, France

  • Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov, 12 rounds, for Ziani’s European junior lightweight title

October

October 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 11: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 18: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 24: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

October 25: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

November

November 2: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

November 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

November 14: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

December


December 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

December 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox
Share This Post

Pin It on Pinterest