Pro Boxing Schedule

Above photo was taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by a split decision to win the NABF Light Flyweight title. It honors three legendary boxing figures, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and trainer Juan Bustamante.

The boxing schedule below is updated on a regular basis and uses bold type to denote either a local boxer, a boxer with local ties or a major championship. A show scheduled to air on TV is in Green. Local shows are in Red. If you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us so we can make that correction. 


 

May

May 6

At Avellino, Italy:

  • Kamil Laszckyk vs. Carmine Tommasone, 12 rounds, featherweights

May 7

At Tokyo:

  • Kyotaro Fujimoto vs. Aaron Russell, 12 rounds, heavyweights

May 11

At Tijuana, B. C., Mexico

At the 2300 Arena in South Philadelphia: The critically acclaimed SHOWTIME boxing series, “ShoBox: The New Generation” returns with a stacked slate of top prospects determined to someday fight for a world title featuring: lightweight Devin “The Dream” Haney (18-0, 12 KOs) from Las Vegas, Nevada who not only made his Pro Debut locally, he then went on to accumulate nine additional wins.

Photo shows Devin Haney (left) who will be facing Mason Menard in a 10 round
lightweight match on Friday evening, May 11, 2018, at the 2300 Arena in South Philadelphia. To be more exact: 2300 South Swanson St., Phila., Pa. 19148.

At Las Vegas (Bounce TV):

  • Tony Harrison vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Andrew Tabiti vs. Lateef Kayode, 10 rounds, cruiserweights
  • Erick Bone vs. Cameron Krael, 10 rounds, welterweights
  • Lanell Bellows vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Angelo Leo vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Rolando Romero vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Kevin Newman vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Maurice Lee vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Philadelphia:

  • Mykal Fox vs. Anthony Mercado, 8 rounds, junior welterweights
  • Colby Madison vs. Michael Coffie, 6 rounds, heavyweights
  • Alex Barbosa vs. Sergio Aguilar, 4 rounds, junior featherweights
  • Romuel Cruz vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Jerrod Miner vs. Desmond Moore, 4 rounds, bantamweights
  • Joshafat Ortiz vs. Raekwon Blackston, 4 rounds, junior lightweights
  • Laured Stewart vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Joel Flores vs. Christopher Burgos, 4 rounds, junior lightweights

At Lincoln, R.I.:

  • Rich Gingras vs. Antowyan Aikens, 6 rounds, super middleweights
  • Alelsandra Magdzial Lopes vs. Natasha Spence, 8 rounds, female welterweights
  • Juiseppe Cusumano vs. Bernardo Marquez, 6 rounds, heavyweights
  • Anthony Marsella Jr. vs. Ricardo Maldonado, 6 rounds, junior welterweights
  • Jamaine Ortiz vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, lightweights
  • Marquis Bates vs. Mohamad Allam, 6 rounds, welterweights
  • Ricky Del Los Santos vs. James Early, 4 rounds, featherweights
  • Nicky Dequattro vs. Andy Aiello, 4 rounds, junior welterweights
  • Jake Paradise vs. Leandro Da Silva, 4 rounds, cruiserweights
  • Derrick Whitley vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At TBA, France

  • Zakaria Attou vs. TBA, 12 rounds, for Attou’s European junior middleweight title

May 12

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • 32-year-old, 5’8″ tall, orthodox Jorge “El Nino de Oro” Linares (44-3, 27 KOs ) from Tokyo, Japan by way of Barinas, Venezuela vs. 30-year-old, southpaw, 5’7″ Vasiliy Lomachenko (10-1, 8 KOs) from Oxnard, Calif. by way of Bilhorod-Dnistrovskyi, Ukraine, 12 rounds, for Linares’ WBA World Lightweight Title. Titles held by Lomachenko – the WBO World Super Featherweight Title
  • Carlos Adames vs. Alejandro Barrera, 10 rounds, welterweights
  • Michael Conlan vs. Ibon Larrinaga, 8 rounds, featherweights
  • Teofimo Lopez Jr. vs. Vitor Freitas, 8 rounds, lightweights
  • Jamel Herring vs. Juan Pablo Sanchez, 8 rounds, lightweights
  • Fazliddin Gaibnazarov vs. Jesus Silveyra, 8 rounds, junior welterweights
  • Mikaela Mayer vs. Baby Nansen, 6 rounds, female lightweights

At the Turning Stone Resort & Casino, Verona, N.Y. (on HBO World Championship Boxing): This particular show could well be a dandy with the following two bouts being featured.

Rey Vargas (31-0, 22 KOs) and Azat “Crazy A” Hovhannisyan (14-2, 11 KOs) will duke it out in a 12-rounder for the WBC Super Bantamweight World Title.

Jaime Munguia’s upset of an overconfident Sadam Ali (left) could be the surprise upset of the year. Munguia maybe younger and have less experience but he has the heart of a lion.

At Tijuana, B. C., Mexico

  • Kenya Enriquez vs. Yokasta Valle, 10 rounds, for Enriquez’s WBC women’s interim junior flyweight title
  • Carlos Ornelas vs. Jethro Pabustan, 10 rounds, junior featherweights
  • Elvis Torres vs. Emmanuel Lopez, 8 rounds, junior lightweights
  • Melisa Esquivel vs. Berenice Quinonez, 6 rounds, female junior featherweights

At Augsburg, Germany:

  • Nikki Adler vs. Femke Hermans, 10 rounds, for vacant WBO women’s super middleweight title

At Bolton, England:

          Sam Sexton vs. Hughie Fury, 12 rounds, for Sexton’s British heavyweight title

At Ostend, Belgium:

Joel Djeko vs. Mariano Angel Gudino, 10 rounds, cruiserweights

At Mississauga, Ontario:

  • Brandon Cook vs. Miguel Angel Suarez, 10 rounds, junior middleweights

May 17

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Oscar Duarte vs. Rey Perez, 10 rounds, lightweights
  • Alex Rincon vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Raymond Muratalla vs. TBA, 4 rounds, lightweights

May 19

At Playa del Carmen, Cancun, Mexico

At The Meadows Racetrack, Washington, Penna.

At Toronto, Montreal, Canada (Showtime):

  • Adonis Stevenson vs. Badou Jack, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title

At Oxon Hill, MD (Showtime):

  • Gary Russell Jr. vs. Joseph Diaz Jr., 12 rounds, for Russell’s WBC featherweight title

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Omar Chavez vs. Jose Carlos Paz, 10 rounds, middleweights

At Leeds, England: (Showtime, Facebook and YouTube):

  • Lee Selby (26-1) vs. Josh Warrington (26-0), 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title
  • Darren Tetley (15-0) vs. Mason Cartwright (13-0-1), 12 rounds, welterweights
  • Nicola Adams vs. TBA, 10 rounds, female junior bantamweights
  • Ohara Davies (16-1) vs. Christopher Sebire (26-10-1), 10 rounds, junior welterweights, plus 9 additional bouts

At Trabzon, Turkey:

Ali Eren Demirezen vs. Ivica Bacurin, 12 rounds, heavyweights

Firat Arslan vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

At Alicante, Spain:

Marc Vidal vs. Kiko Martinez, 12 rounds, for Vidal’s European featherweight title

At Niagara Falls, Ontario, Canada:                                                  Samuel Vargas vs. Julio De Jesus, 10 rounds, welterweights

Dierry Jean vs. Juan Armando Garcia, 8 rounds, junior welterweights

Anthony Lenk vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

Josh Lupia vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Mulvane, Kansas (Integrated Sports PPV):

  • Nico Hernandez vs. Szilveszter Kanalas, 12 rounds, flyweights
  • Oleksandr Teslenko vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Andrey Afonin vs. Pedro Rodriguez, 8 rounds, heavyweights
  • Victor Morales Jr. vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Jeff Sturm vs. Matt Murphy, 4 rounds, junior welterweights
  • Miguel Contreras vs. Brian Clements, 4 rounds, junior welterweights
  • Jose Haro vs. Mike Fowler, 6 rounds, featherweights

At Trabzon, Turkey:

  • Ali Eren Demirezen vs. Ivica Bacurin, 12 rounds, heavyweights
  • Firat Arslan vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

At Alicante, Spain:

  • Marc Vidal vs. Kiko Martinez, 12 rounds, for Vidal’s European featherweight title

At Catano, Puerto Rico:

  • Subriel Matias vs. Adrian Estrella, 10 rounds, junior welterweights
  • Abimael Ortiz vs. Jantony Ortiz, 8 rounsd, junior featherweights

At Niagara Falls, Ontario:

  • Samuel Vargas vs. Julio De Jesus, 10 rounds, welterweights
  • Dierry Jean vs. Juan Armando Garcia, 8 rounds, junior welterweights
  • Anthony Lenk vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Josh Lupia vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Melbourne, Australia:

Jason Moloney vs. Kohei Kono, 12 rounds, bantamweights

Andrew Moloney vs. Richard Claveras, 12 rounds, junior bantamweights

May 20

At Tokyo:

Ryoichi Taguchi vs. Hekkie Budler, 12 rounds, for Taguchi’s WBA/IBF junior flyweight title

Hiroto Kyoguchi vs. Vince Paras, 12 rounds, for Kyoguchi’s IBF strawweight title

May 25

At Tijuana, B. C., Mexico
At Tokyo:

Jamie McDonnell vs. Naoya Inoue, 12 rounds, for McDonnell’s WBA “regular” bantamweight title

Ken Shiro vs. Ganigan Lopez, rematch, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title

May 26

At Gimnasio Independencia in Tijuana, B. C., Mexico

At Fresno, Calif. (ESPN+):

  • Jerwin Ancajas vs. Jonas Sultan, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Khalid Yafai vs. David Carmona, 12 rounds, for Yafai’s WBA junior bantamweight title
  • Jose Benavidez vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Bryan Lua vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Isidro Ochoa vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Las Vegas (ESPN+)Jerwin Ancajas vs. Jonas Sultan, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title

      Khalid Yafai vs. David Carmona, 12 rounds, for Yafai’s WBA junior bantamweight title

At Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Tugstsogt Nyambayar vs. Oscar Escandon, 10 rounds, featherweights
  • Eddie Ramirez vs. Darwin Price, 10 rounds, junior welterweights

At Quebec City:

  • David Lemieux vs. Karim Achour, 12 rounds, middleweights
  • Custio Clayton vs. Stephen Dany, 10 rounds, welterweights

At Buenos Aires, Argentina:

  • Alberto Melian vs. Sergio Sosa, 10 rounds, junior featherweights
  • Carl Herrera vs. Roman Reynoso, 8 rounds, junior featherweights
  • Alberto Palmetta vs. Nahuel Galessi, 8 rounds, welterweights

JUNE

June 1

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Javier Molina vs. Jessie Roman, 8 rounds, junior welterweights
  • Pablo Rubio vs. Rafael Gramajo, 8 rounds, junior featherweights
  • Niko Valdes vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Herbert Acevedo vs. TBA, 6 rounds, welterweights

June 2

At London:

(l to r) George “Saint George” Groves versus Callum “Mundo” Smith in the finals of the World Boxing Super Series.

29-year-old, 5’11½” tall George “Saint George” Groves from Hammersmith, London, United Kingdom (28-3, 20 KOs) vs. 27-year-old, 6’3″ tall Callum “Mundo” Smith from Liverpool, Merseyside, United Kingdom (24-0, 17 KOs), 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Daniel Valladares vs. Maximo Garcia, 10 rounds, flyweights

At Bad Tolz, Germany:

Stas Kashtanov vs. Robin Krasniqi, 12 rounds, for vacant European super middleweight title

At Hannover, Germany:

  • Micki Nielsen vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

At Agua Caliente Casino Resort Spa, Rancho Mirage, Calif.

June 8

At Verona, N.Y. (ESPN2, same-day tape):

  • Diego De La Hoya vs. Jose Salgado, 10 rounds, junior featherweights

At Rosemont, Ill. (CBS Sports Net):

         Mike Lee vs. Jose Hernandez, 10 rounds, light heavyweights

At Huntington, New York:

  • Anthony Karperis vs. Danny Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights
  • Tyrone James vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Johnny Hernandez vs. Juan Rodriguez, 6 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Arroyo vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Barcelona, Spain:

  • Abigail Medina vs. Anthony Settoul, 12 rounds, for Medina’s European junior featherweight title

June 9

At Los Angeles (Showtime):

  • Leo Santa Cruz vs. Abner Mares, rematch, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title

         Jermell Charlo vs. Austin Trout, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

At Las Vegas:

          Jeff Horn vs. Terence Crawford, 12 rounds, for Horn’s WBO welterweight title

At Manchester, England:

  • Tyson Fury vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Terry Flanagan vs. Maurice “Mighty Moe” Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title

At New York:

Real Deal Boxing

At Maasin City, Philippines:

  • Albert Pagara vs. Laryeah Gabriel Odoi, 12 rounds, junior featherweights
  • Jeo Santisima vs. Likit Chane, 12 rounds, junior featherweights
  • Jason Pagara vs. Geisler Ap, 10 rounds, welterweights

At the Klokkeput Bruggestraat Sportcomplex opponent still to be named

June 15

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

June 16

At Frisco, Texas (Showtime):

Errol Spence Jr. vs. Carlos Ocampo, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

  • Devon Alexander vs. Andre Berto, 10 or 12 rounds, welterweights

At Hato Rey, Puerto Rico (Integrated Sports PPV):

  • Angel Acosta vs. Carlos Buitrago, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title

At Munich, Germany:

  • Marco Huck vs. Yakup Saglam, 10 or 12 rounds, heavyweights

At Newcastle, England:

  • Lewis Ritson vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Ritson’s British lightweight title
  • Kris George vs. Josh Kelly, for George’s Commonwealth welterweight title
  • Stuart Hall vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, junior featherweights
  • Charlie Edwards vs. Anthony Nelson, 12 rounds, junior bantamweights
  • Simon Vallily vs. Arfan Iqbal, 10 rounds, cruiserweights

At St. Petersburg, Fla.:

  • Connor Coyle vs. Danny Pastrana, 10 rounds, middleweights
  • Nicholas Iannuzzi vs. Vincent Miranda, 8 rounds, cruiserweights
  • Ricky Tomlinson vs. Jordah Peters, 6 rounds, featherweights
  • Ali Tarah vs. Jose Cortes, 6 rounds, junior middleweights
  • Jose Resendiz vs. Vincent Jennings, 6 rounds, featherweights
  • Joseph Fernandez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Rodriguez Cade vs. Nathaniel Copeland, 4 rounds, heavyweights
  • Kendrick Thomas vs. Patrick Gutierrez, 4 rounds, junior lightweights

At Hato Rey, Puerto Rico:

        Angel Acosta vs. TBA, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title

At Munich, Germany:

        Marco Huck vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

June 17

At Kiev, Ukraine:

Artem Dalakian vs. Sirichai Thaiyen, 12 rounds, for Dalakian’s WBA flyweight title

June 22

At Masonic Temple, Detroit, Michigan (Showtime):

  • Claressa Shields vs. Hanna Gabriels, 10 rounds, for vacant IBF/WBA women’s middleweight title
  • Christina Hammer vs. Tori Nelson, 10 rounds, for Hammer’s WBC/WBO women’s middleweight title

June 23

At London:

  • Billy Joe Saunders vs. Martin Murray, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title
  • Anthony Yarde vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Ohara Davies vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior welterweights
  • Daniel Dubois vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

At TBA, Mexico:

  • Miguel Berchelt vs. TBA, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

At Glasgow, Scotland:

         Viktor Postol vs. Josh Taylor, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator

June 30

At Oklahoma City, Okla. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Roamer Alexis Angulo, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Alex Saucedo vs. Lenny Zappavigna, 10 rounds, junior welterweights

JULY

July 6

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club

July 7

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

July 14

At Kuala Lumpur, Malaysia:

Lucas Matthysse vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Matthysse’s WBA “regular” welterweight title

Moruti Mthalane vs. Muhammad Waseem, 12 rounds, for vacant IBF flyweight title

July 20

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Jonathan Gonzalez vs. TBA, 10 rounds, flyweights
  • Hairon Socarras vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 27

At Mexico City (Telemundo):

Saul “Baby” Juarez vs. TBA, 10 rounds, junior flyweights


August

August 3

At Mexico City (Telemundo):

  • Boxeo Telemundo

August 10

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club

At Tampa, Fla. (Telemundo):

  • Boxeo Telemundo

    September

Share This Post

Pin It on Pinterest