Pro Boxing Schedule

Above photo was taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by a split decision to win the NABF Light Flyweight title. It honors three legendary boxing figures, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and trainer Juan Bustamante.

The boxing schedule below is updated on a regular basis and uses bold type to denote either a local boxer, a boxer with local ties or a major championship. A show scheduled to air on TV is in Green. Local shows are in Red. If you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us so we can make that correction. 


 

April

April 26, Thursday

At Tokyo, Japan:

  • Takeshi Inoue vs. Yuki Nonaka, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator

April 27, Friday

At Salon Mezzanine, Tijuana, B. C., Mexico  presented by Borizteca Boxing Promotions

Headliners of the Borizteca Boxing Promotions show of Friday, April 2018.

At the Doubletree Hotel, Ontario, Calif.

World ranked welterweight 26-year-old, 5’8″ tall, southpaw Giovani “Gallo de Oro” Santillan (23-0, 13 KOs) from San Diego, will be defending his WBO NABO Title against once-beaten Alejandro Barboza (11-1, 7 KOs) in the Thompson Boxing Promotions’ 8-round Main event. Ranked No. 5 by the WBO, Santillan last defended his title on November 17, 2017, against Dodzi Kemeh, at the time (19-1, 17 KOs) in what turned out to be a one-sided affair that ended with a fourth-round knockout of Kemeh. Santillan initially won the belt on July 7, 2017, when he traveled to Sammy Valentin’s hometown of Tampa, Fla. and came away with a 2nd-round stoppage.

Just ahead of Santillan in the rankings are Danny Garcia, Manny Pacquiao, Terrence Crawford, plus titleholder Jeff Horn. Santillan began his career in the 140-pound Super Lightweight division and then moved up to welterweight for his fight with Valentin. With two impressive showings at the higher weight class, Santillan is settling in nicely in what is a star-studded division.

“I feel great at 147,” said Santillan, who works part-time as a youth boxing instructor. “Often when you move up in weight you might lose some power or speed, but I think I’ve gotten stronger and faster at welterweight. Boxing at this weight feels more natural to me.”  

In the 6-round co-feature, unbeaten bantamweight prospect Saul Sanchez (7-0, 4 KOs) of Los Angeles will be facing Sam Rodriguez (5-2, 3 KOs) from Orlando, Fla. The 20-year-old Sanchez is trained by Joel Diaz. 

In a 4-rounder, super bantamweight Miguel Alcantara (4-0, 2 KOs) of Los Angeles will be going up against the once-promising Jose Fabian Naranjo (3-7-2, 1 KO) from Tijuana. At this point, Naranjo now has losses to Roberto Meza, Humberto Rubalcava, and Dominic Serna Jr. going 0-6-1 in his last seven contests. 

Junior lightweight George Acosta (4-0) from Long Beach, Calif., who recently signed with Thompson Boxing, will battle Edgar Tovar (0-1) in a 4-rounder.  

Also on the fight card, they have 20-year-old, undefeated super bantamweight Jonah Flores (3-0) of Riverside, Calif. taking on Neri Garcia (0-3) from Monterrey, Mexico in a 4-rounder.

Welterweight prospect Luis Lopez (1-0, 1 KO) of Riverside was also mentioned. His opponent is still to be announced.

Opening the show is lightweight prospect Zhora Hamazaryan (9-0, 6 KOs) from Los Angeles by way of Armenia. Hamazaryan’s opponent will be named later. 

All bouts will be live streamed on Thompson Boxing Presents Locked n’ Loaded via their Facebook page and ThompsonBoxing.com starting at 8:00 p.m. PT/11:00 p.m. ET with Beto Duran as the blow-by-blow announcer and Steve Kim providing color commentary. 

At Louisville, Ky

  • Felix Diaz vs. Francisco Santana, 10 rounds, welterweights
  • Chris Van Heerden vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, welterweights
  • Fredrick Lawson vs. Baishanbo Nasiywula, 10 rounds, welterweights
  • Brad Solomon vs. Paddy Gallagher, 10 rounds, welterweights
  • Carlos Dixon vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Trevis Burgos vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Alycia Baumgardner vs. Kirstie Simmons, 6 rounds, female junior lightweights
  • Janelson Bocachica vs. Pablo Sanchez, 6 rounds, junior middleweights
  • Joshua Temple vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Marcus Carter vs. Antwaun Taylor, 6 rounds, heavyweights

At Baku, Azerbaijan:

Kevin Lerena vs. Roman Golovashchenko, 12 rounds, cruiserweights

At Manchester, England:

  • Ultimate Boxxer (one-night welterweight tournament, 3-round fights, draw to be determined): Sam Evans, Andy Kremner, Isaac MacLeod, Drew Brown, Jimmy Cooper, Tom Young, Ben Eland, Kaisee Benjamin

April 28, Saturday

At Shaw Conference Centre, Alberta, Canada

WBC female featherweight champion Jelena Mrdjenovich will defend her title on April 28, against Stephanie Ducastel of France. Mrdjenovich fought Ducastel in La Belle France on July 1 of last year, managing to hold on to her crown after earning a split decision draw. This time, Jelena is determined to gain a crystal clear victory.

At Aguascalientes, Mexico:

Humberto “Tito” Velazco (19-1-1, 13 KOs) from Aguascalientes will face Columbian Davis Caceres (25-8, 20 KOs) in the 10-round main event for the vacant WBC Silver Super Middleweight title. The winner of this Velazco vs. Caceres bout will then face the winner of the Dmitrii Chudinov vs. Azizbek Abdugofurov fight. That winner will then be one step closer to fighting David Benavidez for his WBC super-middleweight title. The 20-year-old Damian Vazquez from Las Vegas, NV, the younger brother of former two-time world champion Israel Vazquez, will be battling Venezuela’s Luis Golindano (9-0, 6 KOs) for the WBC Jr. Bantamweight Youth World title in the 10-round co-main event. “Feria de Campeones” will take place at the Plaza de Toros San Marcos in Aguascalientes, Mexico. Stadium View Network (SVN) will distribute the entire fight card through its network in the U.S., which includes Racetracks, Casinos, and bars. In addition, Sugar Promotions will be live streaming the event over the internet on Facebook Live, and Nextchannel.tv.

At Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jessie Magdaleno vs. Isaac Dogboe, 12 rounds, for Magdaleno’s WBO junior featherweight title
  • Bryant Jennings vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights
  • Jesse Hart vs. Demond Nicholson, 10 rounds, super middleweights
  • Shakur Stevenson vs. Roxberg Riley, 8 rounds, featherweights
  • Robson Conceicao vs. Alex Torres Rynn, 8 rounds, junior lightweights
  • Christian Carto vs. Edwin Rodriguez, 8 rounds, bantamweights 
  • Kent Cruz vs. Carlos Rodriguez, 8 rounds, lightweights
  • Joseph Adorno vs. Jorge Hugo Pardon 6 rounds, junior lightweights
  • Marcel Rivers vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At New York (HBO):

  • Daniel Jacobs vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, WBA middleweight eliminator
  • Jarrell “Big Baby” Miller vs. Johann Duhaupas, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator
  • Katie Taylor vs. Victoria Bustos, 10 rounds, WBA/IBF women’s lightweight title unification
  • Shohjahon Ergashev vs. Zhimin Wang, 10 rounds, junior welterweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. Noah Kidd, 6 rounds, welterweights
  • Dimash Niyazov vs. Angel Sarinana, 6 rounds, lightweights
  • Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Lawrence Gleeson vs. Farhad Fatulla, 6 rounds, junior welterweights

At El Paso, Texas (Fox/Fox Deportes):

                                                        Josesito Lopez vs. Miguel Cruz, 10 rounds, welterweights

         Anthony Dirrell vs. Abraham Han, 10 rounds, super middleweights

Jorge Lara vs. Claudio Marrero, 10 rounds, featherweights

  • Ryan Karl vs. Kevin Watts, 6 or 8 rounds, welterweights
  • Erickson Lubin vs. Oscar Cortes, 10 rounds, junior middleweights
  • Miguel Flores vs. Raul Chirino, 8 rounds, super middleweights
  • Robert Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights
  • Aaron Morales vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Alejandro Guerrero vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Leon Lawson III vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Alejandro Alejandro vs. TBA, 4 rounds, featherweights

At Auditorio Ruffo Appel, Rosarito, B. C., Mexico

At Tecate, B. C., Mexico (beIN Sports Espanol):

Local favorite, Tijuana’s own Kenia Enriquez will make the second defense of her interim WBC light flyweight crown against Costa Rican Yokasta Valle on Saturday at the Gustavo Díaz Ordaz Gym in the city of Tecate, Baja  a card presented by Zanfer Promoltions.

Enríquez aged 24 (20-1, 9 kos) and Valle who’s 25 (18-1, 6 kos) from San José, Costa Rica star in a fight that looks keenly balanced, and highly competitive.

“I always prepare 100 percent, but in this camp, my physical trainer Raúl Robles developed and implemented a series of exercises that have given me even more explosiveness and power. We have a strong and experienced challenger, so totally ready come what may.”

Yokasta Valle comes from being defeated by Naoko Fujioka in Tokyo, Japan, losing a close decision.

“I feel like I defeated Naoko, but the judges saw something else. However, now this great opportunity to win the WBC interim title against Enríquez and I’m confident that I will defeat her. The Mexican has the ideal style for my boxing skills¨ assured the Costa Rican.

  • Jose Zepeda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Carlos Ornelas vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

At St. Petersburg, Fla.:

  • Armando Alvarez vs. Jesus Travera, 10 rounds, welterweights
  • Christina Swanson Campfort vs. Karina Mendosa, 6 rounds, female junior welterweights

Santiago Arroyo Jr. v. Leo Martinez Jr., 6 rounds, bantamweights

At Aguascalientes, Mexico:

  • Humberto Velazco vs. Davis Caceres, 10 rounds, super middleweights
  • Damien Vazquez vs. Luis Golindano, 10 rounds, junior bantamweights

At Douai, France:

Vincent Legrand vs. Juan Hinostroza, 12 rounds, for vacant European flyweight title

At Windham, N.H.:

  • Tommy O’Connell vs. Bruce Boyington, 4 rounds, welterweights
  • Brendan Barrett vs. Tracey Johnson, 6 rounds, heavyweights
  • Julio Perez Campusano vs. Eric Abraham, 4 rounds, light heavyweights

Jarel Pemberton vs. Borngod Washington, 4 rounds, super middleweights

At Offenburg, Germany:

  • Arthur Abraham vs. Patrick Nielsen, 12 rounds, super middleweights

At Bilbao, Spain:

  • Kermin Lejarraga vs. Bradley Skeete, 12 rounds, for vacant European welterweight title

April 29

At Yesan City, South Korea:

  • Carlo Magali vs. Yoon Sung Kim, 12 rounds, junior lightweights

At Pasay City, Philippines:

  • Mark Barriga vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, IBF strawweight eliminator

May

May 2

At Nakhon Ratchasima, Thailand:

  • Wanheng Menayothin vs. Leroy Estrada, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

May 4

At Reno-Sparks Convention Center, Reno, Nevada

6’4″ tall, 28-year-old Cruiserweight Daniel Arambula from Tlaquepaque, Jalisco, Mexico (4-2-1 KO) vs 6’1″ tall, 31-year-old Blake McKernan (7-0, 5 KOs) from Sacramento, Calif.

At Carson, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Ryan Garcia vs. Jayson Velez, 10 rounds, junior lightweights
  • Gary “Spike” O’Sullivan vs. TBA, 10 rounds, middleweights
  • Alexis Rocha vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Ferdinand Kerobyan vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Richard Acevedo vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Reno, Nev.:

  • Oscar Vasquez vs. Ricardo Sandoval, 8 rounds, junior bantamweights
  • Ricardo Lucio-Galvan vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Blake McKernan vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

May 5

At Stub Hub Center, Carson, Calif. (Live on HBO):

Gennady Golovkin vs. Vanes Martirosyan, 12 rounds, for Golovkin’s WBA/WBC middleweight title.

At London (AWE):

  • Tony Bellew vs. David Haye, rematch, 12 rounds, heavyweights
  • Emmanuel Rodriguez vs. Paul Butler, 12 rounds, for vacant IBF bantamweight title
  • Martin J. Ward vs. James Tennyson, 12 rounds, for Ward’s European junior lightweight title
  • John Ryder vs. Jamie Cox, 12 rounds, super middleweight
  • Lenroy Thomas vs. Joe Joyce, 12 rounds, for Thomas’ Commonwealth heavyweight title
  • Joshua Buatsi vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

At Paris:

  • Franck Petitjean vs. Anthony Yigit, 12 rounds, for vacant European junior welterweight title

At Mashantucket, Conn.:

    • Shelly Vincent vs. Edina Kiss, 10 rounds, female junior lightweights
    • Khiry Todd vs. Adrian Sosa, 6 rounds, welterweights
    • Mykquan Williams vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

May 6

At Avellino, Italy:

  • Kamil Laszckyk vs. Carmine Tommasone, 12 rounds, featherweights

May 11

At Tijuana, B. C., Mexico

At Philadelphia (Showtime):

  • Devin Haney (left) vs. Mason Menard, 10 rounds, lightweights
  • Josh Greer vs. Glenn Dezurn, 10 rounds, junior featherweights
  • Alvin Varmall Jr. vs. Charles Foster, 8 rounds, light heavyweights

Arnold Khegai vs. Adam Lopez, 8 rounds, junior featherweights

At Las Vegas (Bounce TV):

  • Tony Harrison vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Andrew Tabiti vs. Lateef Kayode, 10 rounds, cruiserweights
  • Erick Bone vs. Cameron Krael, 10 rounds, welterweights
  • Lanell Bellows vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Angelo Leo vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Rolando Romero vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Kevin Newman vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Maurice Lee vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Philadelphia:

  • Mykal Fox vs. Anthony Mercado, 8 rounds, junior welterweights
  • Tyrone Crawley vs. Zack Ramsey, 8 rounds, junior welterweights
  • Colby Madison vs. Michael Coffie, 6 rounds, heavyweights
  • Alex Barbosa vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Romuel Cruz vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

At Jeddah, Saudi Arabia:

  • Oleksandr Usyk vs. Murat Gassiev, 12 rounds, for undisputed cruiserweight title, World Boxing Super Series final
  • Mairis Briedis vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

At TBA, France

  • Zakaria Attou vs. TBA, 12 rounds, for Attou’s European junior middleweight title

May 12

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • 32-year-old, 5’8″ tall, orthodox Jorge “El Nino de Oro” Linares (44-3, 27 KOs ) from Tokyo, Japan by way of Barinas, Venezuela vs. 30-year-old, southpaw, 5’7″ Vasiliy Lomachenko (10-1, 8 KOs) from Oxnard, Calif. by way of Bilhorod-Dnistrovskyi, Ukraine, 12 rounds, for Linares’ WBA World Lightweight Title. Titles held by Lomachenko – the WBO World Super Featherweight Title
  • Carlos Adames vs. Alejandro Barrera, 10 rounds, welterweights
  • Michael Conlan vs. Ibon Larrinaga, 8 rounds, featherweights
  • Teofimo Lopez Jr. vs. Vitor Freitas, 8 rounds, lightweights
  • Jamel Herring vs. Juan Pablo Sanchez, 8 rounds, lightweights
  • Fazliddin Gaibnazarov vs. Jesus Silveyra, 8 rounds, junior welterweights
  • Mikaela Mayer vs. Baby Nansen, 6 rounds, female lightweights

At Verona, N.Y. (HBO):

  • Rey Vargas vs. Azat Hovhannisyan, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior featherweight title

         Sadam Ali vs. Liam Smith, 12 rounds, for Ali’s WBO junior middleweight title

At Augsburg, Germany:

  • Nikki Adler vs. Femke Hermans, 10 rounds, for vacant WBO women’s super middleweight title

At Bolton, England:

          Sam Sexton vs. Hughie Fury, 12 rounds, for Sexton’s British heavyweight title

At Ostend, Belgium:

Joel Djeko vs. Mariano Angel Gudino, 10 rounds, cruiserweights

At Mississauga, Ontario:

  • Brandon Cook vs. Miguel Angel Suarez, 10 rounds, junior middleweights

May 17

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Oscar Duarte vs. Rey Perez, 10 rounds, lightweights
  • Alex Rincon vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Raymond Muratalla vs. TBA, 4 rounds, lightweights

May 19

 

At The Meadows Racetrack, Washington, Penna.

At Montreal (Showtime):

  • Adonis Stevenson vs. Badou Jack, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title

At Oxon Hill, MD (Showtime):

  • Gary Russell Jr. vs. Joseph Diaz Jr., 12 rounds, for Russell’s WBC featherweight title

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Omar Chavez vs. Jose Carlos Paz, 10 rounds, middleweights

At Leeds, England: (Showtime, Facebook and YouTube):

  • Lee Selby vs. Josh Warrington, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title
  • Darren Tetley vs. Mason Cartwright, 12 rounds, welterweights

Nicola Adams vs. TBA, 10 rounds, female junior bantamweights

At Trabzon, Turkey:

Ali Eren Demirezen vs. Ivica Bacurin, 12 rounds, heavyweights

Firat Arslan vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

At Alicante, Spain:

Marc Vidal vs. Kiko Martinez, 12 rounds, for Vidal’s European featherweight title

At Niagara Falls, Ontario, Canada:Samuel Vargas vs. Julio De Jesus, 10 rounds, welterweights

Dierry Jean vs. Juan Armando Garcia, 8 rounds, junior welterweights

Anthony Lenk vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

Josh Lupia vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Melbourne, Australia:

Jason Moloney vs. Kohei Kono, 12 rounds, bantamweights

Andrew Moloney vs. Richard Claveras, 12 rounds, junior bantamweights

May 20

At Tokyo:

Ryoichi Taguchi vs. Hekkie Budler, 12 rounds, for Taguchi’s WBA/IBF junior flyweight title

Hiroto Kyoguchi vs. TBA, 12 rounds, for Kyoguchi’s IBF strawweight title

May 25

At Tijuana, B. C., Mexico
At Tokyo:

Jamie McDonnell vs. Naoya Inoue, 12 rounds, for McDonnell’s WBA “regular” bantamweight title

Ken Shiro vs. Ganigan Lopez, rematch, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title

May 26

At Las Vegas (ESPN+): Jerwin Ancajas vs. Jonas Sultan, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title

Khalid Yafai vs. David Carmona, 12 rounds, for Yafai’s WBA junior bantamweight title

At Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Tugstsogt Nyambayar vs. Oscar Escandon, 10 rounds, featherweights
  • Eddie Ramirez vs. Darwin Price, 10 rounds, junior welterweights

At Quebec City:

  • David Lemieux vs. Karim Achour, 12 rounds, middleweights
  • Custio Clayton vs. Stephen Dany, 10 rounds, welterweights

At Buenos Aires, Argentina:

  • Alberto Melian vs. Sergio Sosa, 10 rounds, junior featherweights
  • Carl Herrera vs. Roman Reynoso, 8 rounds, junior featherweights
  • Alberto Palmetta vs. Nahuel Galessi, 8 rounds, welterweights

JUNE

June 1

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Javier Molina vs. Jessie Roman, 8 rounds, junior welterweights
  • Pablo Rubio vs. Rafael Gramajo, 8 rounds, junior featherweights
  • Niko Valdes vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Herbert Acevedo vs. TBA, 6 rounds, welterweights

June 2

At London:

(l to r) George “Saint George” Groves versus Callum “Mundo” Smith in the finals of the World Boxing Super Series.

29-year-old, 5’11½” tall George “Saint George” Groves from Hammersmith, London, United Kingdom (28-3, 20 KOs) vs. 27-year-old, 6’3″ tall Callum “Mundo” Smith from Liverpool, Merseyside, United Kingdom (24-0, 17 KOs), 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title

At TBA, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Daniel Valladares vs. Maximo Garcia, 10 rounds, flyweights

At Bad Tolz, Germany:

Stas Kashtanov vs. Robin Krasniqi, 12 rounds, for vacant European super middleweight title

At Hannover, Germany:

  • Micki Nielsen vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

At Agua Caliente Casino Resort Spa, Rancho Mirage, Calif.

June 8

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

         Golden Boy Boxing

At Rosemont, Ill. (CBS Sports Net):

  • Mike Lee vs. Jose Hernandez, 10 rounds, light heavyweights

At Barcelona, Spain:

  • Abigail Medina vs. Anthony Settoul, 12 rounds, for Medina’s European junior featherweight title

June 9

At Los Angeles (Showtime):

  • Leo Santa Cruz vs. Abner Mares, rematch, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title

         Jermell Charlo vs. TBA, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

At Las Vegas:

          Jeff Horn vs. Terence Crawford, 12 rounds, for Horn’s WBO welterweight title

  •  Alex Saucedo vs. Lenny Zappavigna, 10 round, junior welterweights

At Manchester, England:

  • Tyson Fury vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Terry Flanagan vs. Maurice Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title

At New York:

  • Real Deal Boxing

June 15

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

June 16

At Dallas (Showtime):

Errol Spence Jr. vs. Carlos Ocampo, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

At St. Petersburg, Fla.:

  • Connor Coyle vs. Danny Pastrana, 10 rounds, middleweights
  • Nicholas Iannuzzi vs. Vincent Miranda, 8 rounds, cruiserweights
  • Ricky Tomlinson vs. Jordah Peters, 6 rounds, featherweights
  • Ali Tarah vs. Jose Cortes, 6 rounds, junior middleweights
  • Joseph Fernandez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Rodriguez Cade vs. Nathaniel Copeland, 4 rounds, heavyweights
  • Kendrick Thomas vs. Patrick Gutierrez, 4 rounds, junior lightweights

At Hato Rey, Puerto Rico:

        Angel Acosta vs. TBA, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title

At Munich, Germany:

        Marco Huck vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

June 17

At Kiev, Ukraine:

  • Artem Dalakian vs. Sirichai Thaiyen, 12 rounds, for Dalakian’s WBA flyweight title

June 23

At London:

  • Billy Joe Saunders vs. Martin Murray, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title
  • Anthony Yarde vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Ohara Davies vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior welterweights
  • Daniel Dubois vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

June 30

        At TBA (ESPN/ESPN Deporte

JULY

July 6

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club

July 7

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank on ESPN

July 14

At Kuala Lumpur, Malaysia:

Lucas Matthysse vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Matthysse’s WBA “regular” welterweight title

Moruti Mthalane vs. Muhammad Waseem, 12 rounds, for vacant IBF flyweight title

July 20

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Jonathan Gonzalez vs. TBA, 10 rounds, flyweights
  • Hairon Socarras vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 27

At Mexico City (Telemundo):

  • Saul “Baby” Juarez vs. TBA, 10 rounds, junior flyweights

    August

Share This Post

Pin It on Pinterest