Pro Boxing Schedule

Above photo taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title, honors three legendary gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca, trainer Juan Bustamante.


In our updated schedule, we use bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a major title fight. If per chance you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us, so we can make that correction. 

[subscribe2


March 2019

Overview: March will no doubt be one of the best months ever for the novice boxer to spend his or her time watching and learning from the best boxers of our day due to the high number of outstanding match-ups scheduled. Don’t miss out!

March 15: Philadelphia (DAZN)

  • Title fight: Tevin Farmer vs. Jono Carroll, 12 rounds, for Farmer’s IBF junior lightweight title
  • Title fight: Katie Taylor vs. Rose Volante, 10 rounds, IBF/WBA/WBO women’s lightweight title unification
  • Gabriel Rosado vs. Maciej Sulecki, 10 rounds, middleweights
  • Luke Campbell vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Hank Lundy vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • John Joe Nevin vs. TBA, 6 rounds, lightweights

March 15: Mexico City (Telemundo)

  • Diego Cruz vs. Mauricio Pinto, 10 rounds, welterweights
  • Cesar Soriano Lozada vs. Christian Gomez Garcia, 8 rounds, lightweights
  • Kumora Yang Badillo vs. Edith De Jesus Flores, 6 rounds, female junior flyweights
  • Dariniel Sanchez Cuevas vs. Chester Parada, 6 rounds, welterweights
  • Ernesto Salcedo vs. Angel Martinez Castillo, 4 rounds, bantamweights
  • Alberto Martinez vs. Diego Hernandez, 4 rounds, junior bantamweights
  • Edrei Gonzalez vs. Hector Fuentes Alvarez, 4 rounds, welterweights

March 15: Manchester, England

  • Davey Oliver Joyce vs. Stephen Tiffney, 12 rounds, featherweights

March 15: Worcester, Mass.

  • Kendrick Ball Jr. vs. Danny Rosenberger, 6 rounds, middleweights
  • Angel Camacho Jr. vs. Larry Smith, 6 rounds, light heavyweights
  • Owen Minor vs. Corey Morley, 4 rounds, heavyweights
  • Wilfredo Pagan vs. Carlos Galindo, 4 rounds, welterweights
  • Anuel Rosa vs. Danny Morales, 4 rounds, junior welterweights
  • Jake Paradise vs. Francisco Artri Neto, 4 rounds, cruiserweights
  • Nathan Martinez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Carlos Marrero III vs. Edwin Rosado, 4 rounds, junior lightweights

March 16

At the AT&T Stadium in Arlington, Texas (Fox PPV): 

(l to r) Mikey Garcia versus Errol “The Truth” Spence Jr.

In this classic match-up, you have the 28-year-old 5’9 1/2″ tall southpaw Errol “The Truth” Spence Jr. (24-0, 21 KOs) from Desoto, Texas taking on the 31-year-old, 5’6″ tall Mikey Garcia (39-0, 30 KOs) from Moreno Valley, Calif. in a 12 round title fight for Spence’s IBF welterweight title. Take note: Garcia, who normally fights at lightweight, will not only be giving up three and a half inches in height to the taller Spence, he will also be coming up two weight classes to fight a southpaw.

In the Co-Main event they have David Benavidez vs. J’Leon Love, 10 rounds, super middleweights

Luis Nery from Tijuana, B. C., Mexico vs. McJoe Arroyo, 10 rounds, bantamweights

Chris Arreola vs. Jean Pierre Augustin, 10 rounds, heavyweights

Charles Martin vs. Gregory Corbin, 10 rounds, heavyweights

Lindolfo Delgado vs. James Roach, 8 rounds, junior welterweights

Jesse Rodriguez vs. Rauf Aghayev, 8 rounds, junior bantamweights

Fernando Garcia vs. Marlon Olea, 8 rounds, junior featherweights

Thomas Hill vs. Limberth Ponce, 6 rounds, junior middleweights

Amon Rashidi vs. Gabriel Gutierrez, 6 rounds, junior welterweights

Aaron Morales vs. Fernando Robles, 6 rounds, bantamweights

Luis Coria vs. Omar Garcia, 6 rounds, lightweights

Burley Brooks vs. Randy Mast, 4 rounds, super middleweights

Adrian Taylor vs. Williams Deets, 4 rounds, cruiserweights

Jose Valeenuela vs. Mario Ayala, 4 rounds, junior lightweights

Robert Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

March 16: At Boston, Massachusetts

  • Mark Deluca vs. Jimmy Williams, 10 rounds, junior middleweights
  • Charles Foster vs. Mike Jimenez, 10 rounds, light heavyweights
  • Gary “Spike” O’Sullivan vs. Khiary Gray, 8 rounds, junior middleweights
  • Noel Murphy vs. John Joyce, 8 rounds, welterweights
  • Niall Kennedy vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Joe Farina vs. Steve Moore, 4 rounds, welterweights
  • James Perella vs. Bruno Dias, 4 rounds, welterweights

March 16: Gifu, Japan

  • Title fight: Kosei Tanaka vs. Ryoichi Taguchi, 12 rounds, for Tanaka’s WBO flyweight title

March 16: Johannesburg, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Ruben Garcia Hernandez, 10 rounds, featherweights
  • Luis Collazo vs. Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights
  • Paddy Barnes vs. Oscar Mojica, 6 rounds, bantamweights
  • Josue Vargas vs. Adriano Ramirez, 8 rounds, junior welterweights
  • Joseph Adorno vs. Victor Rosas, 6 rounds, lightweights
  • John Bauza vs. Ricardo Maldonado, 6 rounds, junior welterweights
  • Vladimir Nikitin vs. Juan Tapia, 6 rounds, featherweights
  • Lee Reeves vs. Edward Torres, 4 rounds, welterweights

March 22

At: The Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico

March 22: San Francisco de Mostazal, Chile

  • Andrew Moloney vs. Miguel Gonzalez, 12 rounds, WBA junior bantamweight eliminator

March 22: At Glasgow, Scotland

  • Adam Harper vs. Kieran Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Scott Allan vs. Iain Butcher, 10 rounds, bantamweights

March 22: Fajardo, Puerto Rico

  • Subriel Matias vs. Hugo Roldan, 10 rounds, junior welterweights
  • Jovanie Santiago vs. Ivan Cano, 10 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Lopez vs. Jose Saant, 8 round, bantamweights
  • Steven Ruidiaz vs. Jeffrey Ramos, 6 rounds, lightweights
  • Bryan Tanco vs. Jaime Barbosa, 6 rounds, super middleweights

March 23 At: Cheers Bar & Grill, Tijuana, B. C., Mexico

March 23: Costa Mesa, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Kubrat Pulev vs. Bogdan Dinu, 10 rounds, heavyweights
  • Jessie Magdaleno vs. Rico Ramos, 10 rounds, featherweights
  • Maxim Dadashev vs. Ricky Sismundo, 10 rounds, junior welterweights
  • Javier Molina vs. Abdiel Ramirez, 8 or 10 rounds, junior welterweights
  • Erick De Leon vs. Jose Luis Gallegos, 8 or 10 rounds, junior lightweights
  • Chris van Heerden vs. Mahonry Montes, 8 or 10 rounds, welterweights
  • Tyler McCreary vs. Roberto Castaneda, 6 or 8 rounds, featherweights
  • David Kaminsky vs. Estevan Payan, 4 rounds, middleweights
  • Bobirzhan Mominov vs. Jonathan Steele, 6 or 8 rounds, welterweights
  • Eric Puente of Vista, Calif. vs. Alejandro Lopez, 4 rounds, lightweights

March 23: Leicester, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Jordan McCorry, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Nathan Gorman vs. TBA, 12 rounds, heavyweights
  • Sam Maxwell vs. Kelvin Dotel, 10 rounds, junior welterweights
  • CJ Challenger vs. Kyle Haywood, 10 rounds, junior middleweights

March 23: London (DAZN)

  • Title fight: Charlie Edwards vs. Angel Moreno, 12 rounds, for Edwards’ WBC flyweight title
  • Joshua Buatsi vs. Liam Conroy, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title
  • Lawrence Okolie vs. Wadi Camacho, 12 rounds, for Okolie’s British and Camacho’s Commonwealth cruiserweight titles
  • Shannon Courtenay vs. TBA, 4 rounds, female bantamweights
  • Lewis Ritson vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior welterweights
  • Sean McGoldrick vs. Sean Cairns, 6 rounds, junior featherweights

March 23: Atlantic City, N.J.

  • Chazz Witherspoon vs. TBA, 10 rounds, heavyweights
  • Anthony Young vs. Juan Rodriguez Jr., 8 rounds, welterweights
  • Derrick Webster vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

March 23: Pasay City, Philippines

  • Michael Dasmarinas vs. Kenny Demecillo, 12 rounds, IBF bantamweight eliminator
  • Rene Mark Cuarto vs. Samuel Salva, 12 rounds, IBF strawweight eliminator
  • Ronnie Baldonado vs. Elias Joaquino, 10 rounds, flyweights
  • Orlie Silvestre vs. Joel Taduran, 10 rounds, junior flyweights
  • Lei Wang vs. Adam Diu Abdulhamid, 8 rounds, junior welterweights
  • Justin Darap vs. Enrique Magsalin, 8 rounds, flyweights
  • Muhamad Ridhwan vs. Landy Cris Leon, 6 rounds, featherweights
  • Jayson Brillo vs. Joel Cago, 4 rounds, strawweights
  • Luis Borje vs. Ronnie Aday, 4 rounds, bantamweights

March 23: Lomza, Poland

  • Krzysztof Wlodarczyk vs. Alexandru Jur, 10 rounds, cruiserweights

March 23: Ekaterinburg, Russia

  • Shavkatdzhon Rakhimov vs. Rofhiwa Maemu, 12 rounds, junior lightweights
  • Akzhol Sulaimanbek Uulu vs. Mike Tawatchai, 10 rounds, junior lightweights

March 23: Angers, France

  • Georges Ory vs. Aramis Torres, 12 rounds, for Ory’s Euopean bantamweight title

March 24

At: Hollywood, Calif. – Hollywood Fight Nights

Serhii Bohachuk vs. Cleotis Pendarvis, 8 rounds, junior middleweights
Mario Ramos vs. Arnulfo Becerra, 6 rounds, lightweights
Ali Akhmedov vs. Mike Guy, 8 rounds, super middleweights
Devon Lee vs. Jonathan Zamudio, 6 rounds, junior welterweights
George Navarro vs. Joseph Cuellar, 4 rounds, bantamweights
Anthony Torres vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
Adrian Corona vs. Guasalupe Arroyo, 4 rounds, junior lightweights
Marco Deckman vs. TBA, 4 rounds, light hevyweights
Christian Robles vs. Jesus Godinez, 4 rounds, flyweights

March 24: At Oxon Hill, Maryland (FS1/Fox Deportes):

The 29-year-old, 5’7″ tall Russian Sergey “Samurai” Lipinets (14-1, 10 KOs) from Beverly Hills, Calif. by way of Martuk, Kazakhstan versus 34-year-old, 5’9″ tall Lamont “Havoc” Peterson (35-4-1, 17 KOs) from Washington D. C., 10 or 12 rounds, welterweights

March 28: San Antonio (UFC Fight Pass)

  • Kendo Castaneda vs. Eudy Bernardo, 10 rounds, junior welterweights
  • Luis Villareal vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Dagoberto Nevarez vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Richard Medina vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • George Ramos vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 29: Belfast, Northern Ireland

  • Luke Keeler vs. Conrad Cummings, rematch, 12 rounds, middleweights

March 29: Toronto

  • Stanyslav Skorokhod vs. Jose Luiz Zuniga, 8 rounds, junior middleweights
  • Oleksandr Teslenko vs. Ian Lewison, 8 rounds, heavyweights

March 29: Melrose, Mass.

  • Greg Vendetti vs. Manny Woods, 10 rounds, junior middleweights
  • Ryan Kielczweski vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Mike Ohan Jr. vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Luis Arcon vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Jillian DiAuto vs. Sarah Click, 4 rounds, female junior welterweights

March 29: Chonburi, Thailand

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, rematch, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

March 30, 2019

At: Rosarito, B. C., Mexico

March 30: Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Oleksandr Gvozdyk vs. Doudou Ngumbu, 12 rounds, for Gvozdyk’s WBC light heavyweight title
  • Egidijus Kavaliauskas vs. Ray Robinson, 10 rounds, welterweights
  • Kudratillo Abdukakhorov vs. Keita Obara, 12 rounds, IBF welterweight eliminator
  • Christian Mbilli vs. Chris Pearson, 10 rounds, middleweights
  • Fredrick Lawson vs. Juan Ruiz, 10 rounds, welterweights
  • Jose Lopez vs. Askhat Ualikhanov, 8 rounds, junior welterweights
  • Cassius Chaney vs. Christian Mariscal, 6 rounds, heavyweights
  • Donald Smith vs. Jose Antonio Martinez, 6 rounds, featherweights
  • Sonny Conto vs. Omar Acosta, 4 rounds, heavyweights
  • Josh Ortiz vs. James Thomas 6 rounds, junior lightweights
  • Jeremy Adorno vs. Sebastian Baltazar, 4 rounds, junior featherweights

March 30: Liverpool, England (DAZN)

  • Liam Smith vs. Sam Eggington, 12 rounds, junior middleweights
  • Anthony Fowler vs. Scott Fitzgerald, 12 rounds, junior middleweights
  • Joe Hughes vs. Robbie Davies Jr., 12 rounds, for Hughes’ European junior welterweight title
  • David Price vs. Kash Ali, 10 rounds, heavyweights
  • Philip Bowes vs. Tom Farrell, 12 rounds, for Bowe’s Commonwealth junior welterweight title
  • Craig Glover vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • Paul Butler vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Tom Hart vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Natasha Jonas vs. TBA, 6 or 8 rounds, female lightweights
  • Ged Carroll vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

March 30: Indio, Calif. (DAZN)

  • Ryan Garcia vs. Jose Lopez, 10 rounds, lightweights
  • Title fight: Angel Acosta vs. Ganigan Lopez, 12 rounds, for Acosta’s WBO junior flyweight title
  • Eduardo Hernandez vs. Ibrahim Class, 10 rounds, junior lightweights
  • Joet Gonzalez vs. Rodrigo Guerrero, 10 rounds, featherweights
  • Antonio Orozco from San Diego vs. Jose Rodriguez, 10 rounds, junior welterweights
  • Danielito Zorrilla vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Neeco Macias vs. Jeremy Ramos, 8 rounds, junior middleweights
  • Herbert Acevedo vs. Alfonso Olvera, 8 rounds, junior welterweights
  • Aaron McKenna vs. Loretto Olivas, 6 rounds, welterweights
  • Rommel Caballero vs. Luis Lizarraga Jr., 6 rounds, junior lightweights

March 30: Bilbao, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. David Avanesyan, 12 rounds, for Lejarraga’s European welterweight title

March 30: Tweeds Head, Australia

  • Jason Moloney vs. Cris Paulino, 10 rounds, bantamweights
  • Billel Dib vs. Rey Juntilla, 10 rounds, junior lightweights
  • Kerry Foley vs. Michael Van Nimwegen, 10 rounds, super middleweights
  • Benjamin Dimitrioski vs. Mitchell Whitelaw, 8 rounds, light heavyweights
  • Adam Stowe vs. Nick Xipolitas, 8 rounds, super middleweights
  • Rachel Loder vs. Belinda Sedgwick, 6 rounds, female lightweights
  • Troy Harding vs. Justin Crossman, 4 rounds, cruiserweights
  • Leo Grant vs. Darren Finn, 4 rounds, cruiserweights
  • Liam Callanan vs. Gary Brown, 4 rounds, cruiserweights

March 30: Kinshasa, Congo

  • Ilunga “Junior” Makabu vs. Olanrewaju Durodola, 12 rounds, cruiserweights

APRIL 2019

April 5: Las Vegas (Showtime)

  • ShoBox: The New Generation

April 6: Wolfsburg, Germany

  • Patrick Wojcicki vs. Marcelo Fabian Caceres, 12 rounds, middleweights
  • Denis Radovan vs. Ronny Mittag, 10 rounds, middleweights
  • Leon Bauer vs. Mateo Damian Veron, 8 rounds, super middleweights
  • Sophie Alisch vs. Alina Zaitseva, 6 rounds, female featherweights
  • Limi Tairi vs. Tomas Kozma, 8 rounds, cruiserweights

April 6: Clackamas, Oregon

  • Steve Forbes vs. TBA, 7 rounds, junior middleweights

April 12: Los Angeles (ESPN+)

  • Title fight: Vasiliy Lomachenko vs. Anthony Crolla, 12 rounds, for Lomachenko’s WBA/WBO lightweight title
  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Tommy Karpency, 10 rounds, light heavyweights
  • Arnold Barboza vs. Mike Alvarado 10 rounds, welterweights
  • Alexander Besputin vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Janibek Alimkhauly vs. Cristian Olivas, 8 rounds, middleweights
  • Vijender Singh vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Guido Vianello vs. Lawrence Gabriel, 6 rounds, heavyweights
  • Christopher Zavala vs. Sergio Antonio Gonzalez, 4 rounds, junior lightweights
  • Elvis Rodriguez vs. Kevin Alofonso Luna, 4 rounds, junior welterweights

April 12

At: The Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico

The Borizteca Boxing Promotions next show

At Los Angeles (ESPN):

  • The 30-year-old, 5’7″ tall, southpaw Vasiliy “Hi-Tech” Lomachenko (12-1, 9 KOs) from Oxnard, Calif. by way of Bilhorod-Dnistrovskyi, Ukraine vs. TBA, 12 rounds, for Lomachenko’s WBA/WBO lightweight titles.

April 13: London (ESPN+)

  • Title fight: Billy Joe Saunders vs. Shefat Isufi, 12 rounds, for vacant WBO interim super middleweight title

April 13: Atlantic City, New Jersey (Showtime)

  • Title fight: Claressa Shields vs. Christina Hammer, 10 rounds, IBF/WBA/WBC/WBO women’s middleweight unification
  • Jermaine Franklin vs. Rydell Booker, 10 rounds, heavyweights
  • Otto Wallin vs. Nick Kisner, 10 rounds, heavyweights

At: the Arena in Monterrey

  • Title fight: Jaime Munguia from Tijuana, B. C., Mexico vs. Dennis Hogan, 12 rounds, for Munguia’s WBO junior middleweight title
  • Diego De La Hoya vs. TBA, 10 rounds, featherweights

April 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Caleb Truax vs. Peter Quillin, 10 or 12 rounds, super middleweights
  • Sergiy Derevyanchenko vs. Jack Culcay, 12 rounds, IBF middleweight eliminator
  • Chris Colbert vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

April 19: Liverpool, England

  • MTK Boxing

April 20: New York (ESPN PPV)

  • Title fight: Terence Crawford vs. Amir Khan, 12 rounds, for Crawford’s WBO welterweight title
  • Shakur Stevenson vs. Christopher Diaz, 10 rounds, featherweights
  • Teofimo Lopez vs. Edis Tatli, 10 rounds, lightweights
  • Felix Verdejo vs. Bryan Vasquez, 10 rounds, lightweights
  • Carlos Adames vs. Frank Galarza, 10 rounds, junior middleweights

April 20: Carson, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Danny Garcia vs. Adrian Granados, 12 rounds, welterweights
  • Andy Ruiz Jr. vs. Alexander Dimitrenko, 10 rounds, heavyweights
  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Yonfrez Parejo, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title

April 26: Inglewood, Calif. (DAZN)

Danny “Baby Face Assassin” Roman vs. T. J. Doheny
  • Title fight: Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada, rematch, 12 rounds, for Sor Rungvisai’s WBC junior bantamweight title
  • Title fight: Daniel “Baby Face Assassin” Roman from Los Angeles, Calif. vs. T. J. Doheny, 12 rounds, WBA/IBF junior featherweight Title unification bout
  • Jessie Vargas from Las Vegas, Nevada vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Scott Quigg vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Anthony Sims Jr. vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Shakhram Giyasov vs. TBA, 6 or 8 rounds, welterweights
  • Diego Pacheco vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Austin Williams vs. TBA, 4 rounds, middleweights

April 27: Lafayette, La. (DAZN)

  • Title fight: Kiryl Relikh vs. Regis Prograis, 12 rounds, for Relikh’s WBA junior welterweight title, World Boxing Super Series semifinals
  • Title fight: Zolani Tete vs. Nonito Donaire, 12 rounds, WBO/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series semifinals

May 2019

May 2: Las Vegas (RingTV.com)

  • Golden Boy Boxing

May 4: Stockton, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. “Hot Rod” Radivoje Kalajdzic, 12 rounds, for Beterbiev’s IBF light heavyweight title
  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Ryuichi Funai, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Gabriel Flores Jr. vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Felix Valera vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Vislan Dalkhaev vs. Vincent Jennings, 8 rounds, junior featherweights
  • Isidro Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Movladdin Biyarslanov vs. TBA 4 rounds, junior welterweights
  • Marco Antonio Arroyo vs. TBA, 4 rounds, flyweights

May 4 Saul “Canelo” Alvarez from Carlsbad, Calif. by way of GuadalajaraJaliscoMexico versus Danel Jacobs

May 4: Las Vegas, Nevada (DAZN)

  • Title fight: Canelo Alvarez vs. Daniel Jacobs, 12 rounds, WBC/WBA/IBF middleweight unification
  • Joseph Diaz Jr. vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Lamont Roach vs. Jonathan Oquendo, 10 rounds, junior lightweights

May 4: Brussels, Belgium

  • Joel Tambwe Djeko vs. Ricardo Snijders, 12 rounds, cruiserweights

May 4: Frankfurt, Germany

  • Leon Bunn vs. Leon Harth, 10 rounds, light heavyweights

May 11: Tucson, Arizona (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Miguel Berchelt vs. Francisco Vargas, rematch, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

May 11: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jarrett Hurd vs. Julian Williams, 12 rounds, for Hurd’s IBF/WBA junior middleweight title

May 13: Tokyo

  • Title fight: Moruti Mthlane vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, for Mthlane’s IBF flyweight title

May 18: Glasgow, Scotland (DAZN)

  • Title fight: Emmanuel Rodriguez vs. Naoya Inoue, 12 rounds, for Rodriguez’s IBF bantamweight title, World Boxing Super Series semifinals

May 18: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

May 25: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

May 25: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

May 31: Windham, N.H.

  • Joshua Orta vs. Ernesto Ornelas, 4 rounds, junior lightweights

June

Date: June 1

At: Madison Square Garden, New York, New York Title fight: Anthony Joshua vs. Jarrell “Big Baby” Miller, 12 rounds, for Joshua’s IBF/WBA/WBO heavyweight title

June 1: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

June 8: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

June 9: Canastota, NY

  • 30th annual International Boxing Hall of Fame inductions

At Canastota, New York:

June 15: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

June 15: Riga, Latvia (DAZN)

  • Mairis Briedis vs. Krzysztof Glowacki, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals
  • Yunier Dorticos vs. Andrew Tabiti, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals

June 23: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

June 28: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

July


July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 13: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

July 13: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

July 20: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

August


August 3: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

August 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

August 24: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

September

September 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

September 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

October


November

November 9: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

November 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

December


December 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox
Share This Post

Pin It on Pinterest