Pro Boxing Schedule

Above photo taken August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by split decision to win the NABF Light Flyweight title, honors three special gentlemen, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and trainer Juan Bustamante.


In our updated schedule, we use bold type to denote a local boxer, a boxer with local ties or a major title fight. If perchance you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us, so we can make the correction. 

[subscribe2

August


August 15, Thursday; Grand Hotel Tijuana, Tijuana, B. C., Mexico

Jorge Marron, Jr. (14-1) from San Diego, Calif. vs. Alejandro “Osama” Valladares (9-28-1, 5 KOs) 8 rds super lightweights

Juan Carlos “El Terri” Rubio (13-0, 6 KOs) 5’10”, southpaw, from Zapopan, Jalisco, Mexico vs. Ivan Mendez Raya (2-6)

August 16, The Big Punch Arena, Tijuana, B. C., Mexico, Friday

*San Diego Amateur standout Nico Marchan
will be making his Pro Debut

August 16: Nashua, N.H.

  • Kimberly Wabik vs. Fernanda Araujo, 4 rounds, female junior welterweights
  • Brandon Higgins vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights
  • Harry Gigliotti vs. Andre Belcarris, 4 rounds, welterweights
  • Ryan Dibartolomeo vs. Fernando Perez, 4 rounds, welterweights
  • Ernesto Ornelas vs. Henry Garcia, 4 rounds, junior lightweights
  • Travis Gambardella vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • David Tubbs vs. Ranieri Souza, 4 rounds, light heavyweights

August 17: Auditorio De Tijuana Fausto Gutierrez Moreno, Tijuana, B. C., Mexico)

August 17: Banc of California Stadium, Los Angeles, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

Benavidez Jr. vs Collazo; Navarrete vs De Vaca
  • Title fight: Emanuel Navarrete (27-1) vs. Francisco De Vaca (20-0), 12 rounds, for Navarrete’s WBO Super bantamweight title
  • Chris van Heerden (27-2-1) vs. Aslanbek Kozaev (33-2-1), 10 rounds, welterweights
  • Jessie Magdaleno (26-1) vs. Rafael Rivera (27-3-2), 10 rounds, featherweights
  • Adeilson Dos Santos (19-6) vs Adam Lopez (13-1)
  • Arnold Barboza Jr. (21-0) vs. Jorge Luis Rodriguez (25-13-1), 10 rounds, junior welterweight
  • Janibek Alimkhanuly (6-0) vs. Stuart McLellan (27-3-3), 10 rounds, middleweights
  • Javier Molina (19-2) vs. Manuel Mendez (16-5-3), super lightweights
  • Brian Mendoza (17-0) vs. Gilbert Venegas Jr. (11-1), 8 rounds, welterweights
  • Dimitry Yun (1-0) vs. Javier Martinez (4-6)
  • Elvis Rodriguez (2-0-1) vs Jesus Gonzales (6-2)

August 17: Fresnillo, Mexico

  • Jhonny Gonzalez vs. Ramiro Blanco, 10 rounds, junior lightweights

August 17: Ludwigshafen, Germany

  • Vincent Feigenbutz vs. Cesar Nunez, 12 rounds, super middleweights
  • Ahmad Ali vs. Arman Torosyan, 12 rounds, junior middleweights
  • Katharina Thanderz vs. Monica Gentili, 8 rounds, female lightweights
  • Sophie Alisch vs. Vanesa Caballero, 6 rounds, female featherweights
  • Hadi Srour vs. Evgenii Vazem, 6 rounds, junior welterweights
  • Benjamin Gavazi vs. Ondrej Budera, 6 rounds, light heavyweights

August 17: Springfield, Mass. (UFC Fight Pass)

  • Charles Foster vs. Denis Grachev from City Boxing, San Diego, Calif. 10 rounds, light heavyweights
  • Niall Kennedy vs. Devin Vargas, 10 rounds, heavyweights
  • Shelly Vincent vs. Karen Dulin, 8 rounds, female featherweights
  • Anthony Velasquez vs. Vincent Floyd, 6 rounds, welterweights
  • Derrick Whitley vs. Antonio Chavez Fernandez, 6 rounds, welterweights
  • Ray Jay Bermudez vs. Leonardo Kenon, 6 rounds, welterweights
  • Josh Orta vs. Matias Arriagado, 6 rounds, lightweights
  • Roland Whitley vs. Aaron Palmer, 4 rounds, welterweights
  • Elvis Figueroa vs. Marcelo Molina, 4 rounds, super middleweights

August 22: The Hangar, Costa Mesa, Calif. (Thursday)

August 22: Fantasy Springs Casino, Indio, Calif. (RingTV.com), Thursday

  • Luis Feliciano vs. Genaro Gamez from San Diego, Calif., 10 rounds, junior welterweights
  • Blair Cobbs vs. Steve Villalobos, 10 rounds, welterweights
  • Kevin Ventura vs. Brian Gallegos, 6 rounds, lightweights
  • Raul Curiel vs. Alphonso Black, 6 rounds, junior middleweights
  • Richard Acevedo vs. Jose Rivera, 6 rounds, junior middleweights
  • Nicholas Sullivan vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Anthony Garnica vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

August 23: Houston, Texas

  • Raeese Aleem vs. Ernesto Delgadillo, 8 rounds, junior featherweights
  • Kalvin Henderson vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Jerrico Walton vs. Victor Terrazas, 8 rounds, welterweights
  • Marcus Bates vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Pablo Cruz vs. William Gonzalez, 6 rounds, junior lightweights
  • Andre August vs. Robert Daniels Jr., 6 rounds, heavyweights
  • DeVonte Williams vs. Rudy Lozano, 6 rounds, middleweights
  • Jonathan Morales vs. Christian Nava, 4 rounds, super middleweights
  • Jasmine Crawford vs. Miranda Reyes, 4 rounds, female welterweights
  • Joshua Freeland vs. Lucas McDonald, 4 rounds, junior middleweights
  • Joseph Rivera vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

August 23: Broken Arrow, Okla. (Showtime)

  • Vladimir Shishkin vs. DeAndre Ware, 10 rounds, super middleweights
  • Shohjahon Ergashev vs. Abdiel Ramirez, 10 rounds, junior welterweights
  • Arnold Khegai vs. Vladimir Tikhonov, 8 rounds, junior featherweights
  • Jaron “Boots” Ennis vs. Franklin Mamani, 10 rounds, junior middleweights
  • Brandun Lee vs. Francisco Medel, 6 rounds, welterweights

August 23: Everett, Mass (UFC Fight Pass)

  • Abraham Nova vs. Miguel Beltran Jr., 10 rounds, junior lightweights
  • Carlos Gongora vs. Alan Zavala, 10 rounds, middleweights
  • Gary O’Sullivan vs. Diego Marocchi, 8 rounds, junior middleweights
  • Khiry Todd vs. Alex Duarte, 6 rounds, junior middleweights
  • James Perella vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • James Perkins vs. Aaron Trecell, 4 rounds, cruiserweights
  • Greg Bono vs. Brian Urday, 4 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Depina vs. TBA, 4 rounds, lightweights

August 24: Chelyabinsk, Russia (ESPN+)

  • Title fight: Sergey Kovalev vs. Anthony Yarde, 12 rounds, for Kovalev’s WBO light heavyweight title
  • Ilunga Makabu vs. Aleksei Papin, 12 rounds, cruiserweights

August 24: Hermosillo, Mexico (DAZN)

  • Title fight: Juan Francisco Estrada vs. Dewayne Beamon, 12 rounds, for Estrada’s WBC junior bantamweight title
  • Filip Hrgovic vs. Mario Heredia, 10 rounds, heavyweights
  • Shakhram Giyasov vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior welterweights
  • Alexis Espino vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Diego Pacheco vs. TBA, 4 rounds, middleweights

August 24: Edinburg, Texas (Fox Sports 1/Fox Deportes)

Figueroa vs Chacon
  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Javier Nicholas Chacon, 12 rounds, for Figueroa’s WBA interim junior featherweight title
  • Stephen Fulton Jr. vs. Isaac Avelar, 12 rounds, junior featherweights
  • Darwin Price vs. Aaron Herrera, 10 rounds, junior welterweights
  • Jaime Arboleda vs. Victor Betancourt, 10 rounds, junior lightweights
  • Arnold Alejandro vs. Kevin Hoskins, 8 rounds, lightweights
  • Dimas De leon vs. Roberto Pucheta, 6 rounds, bantamweights
  • Angel Alejandro vs. Eric Martinez, 6 rounds, featherweights
  • Damien Vazquez vs. Josue Morales, 6 rounds, bantamweights
  • Raphael Murphy vs. Larry Pryor, 4 rounds, heavyweights
  • Peter Balderas vs. Guillermo Maldonado, 4 rounds, middleweights
  • Raymond Guajardo vs. McArio Del Castillo, 4 rounds, junior middleweights
  • Omar Juarez vs. Gino de la Paz, 4 rounds, welterweights
  • Jonathan Conde vs.Victor Barthelemy, 4 rounds, lightweights
  • Cesar Cantu vs. Eddie Hines, 4 rounds, junior lightweights

August 24: Alpine, Calif. (UFC Fight Pass) Roy Jones Jr. Boxing Promotions

Local fighters include Roberto Meza from Temecula, Calif., plus Ricardo Valdovinos, Adrian Gutierrez, Brandon Cruz and Dilan Miranda from San Diego, Calif.

August 24: Nagoya, Japan

  • Title fight: Kosei Tanaka vs. Jonathan Gonzalez, 12 rounds, for Tanaka’s WBO flyweight title

August 24: San Juan, Puerto Rico

  • Title fight: Vic Saludar vs. Wilfredo Mendez, 12 rounds, for Saludar’s WBO strawweight title
  • Jean Carlos Torres vs. Levis Morales, 10 rounds, junior welterweights

August 29: Mashantucket, Conn. (UFC Fight Pass)

  • Toka Kahn Clary vs. Irvin Gonzalez, 10 rounds, junior lightweights
  • Title fight: Alicia Napoleon-Espinosa vs. Shemelle Baldwin, 10 rounds, for Napoleon-Espinosa’s WBA women’s super middleweight title
  • Stephan Shaw vs. Johnnie Langston, 8 rounds, heavyweights
  • Fazliddin Meliboev vs. Daiyaan Butt, 6 rounds, welterweights
  • Hurshidbek Normatov vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Adrian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Helen Joseph vs. TBA, 6 rounds, female featherweights
  • Kali Reis vs. TBA, 6 rounds, female middleweights
  • Nelson Perez vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Jacob Marrero TBA, 4 rounds, junior lightweights

August 30: Doubletree by Hilton Hotel, Brisbane, Calif. for the latest International Women’s Boxing Hall of Fame Inductions

August 31: London (ESPN+)

WBC, WBA, WBO and Ring Magazine World Title fight: Vasiliy Lomachenko vs. Luke Campbell, 12 rounds, for Lomachenko’s WBO/WBA and vacant WBC lightweight title
Hughie Fury vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, heavyweights
Title fight: Charlie Edwards vs. Julio Cesar Martinez, 12 rounds, for Edwards’ WBC flyweight title
Joe Cordina vs. Gavin Gwynne, 12 rounds, for Cordina’s British and Commonwealth lightweight titles

August 31: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Erislandy Lara vs. Ramon Alvarez, 12 rounds, for vacant WBA interim junior middleweight title
  • Caleb Truax vs. Peter Quilin, rematch, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator
  • Sebastian Fundora vs. Jamontay Clark, 8 or 10 rounds, junior middleweights
  • Francisco Santana vs. Anthony Lenk, 8 rounds, junior middleweights
  • Kyrone Davis vs. Alexis Gaytan, 8 rounds, junior middleweights
  • Alejandro Guerrero vs. Tyrone Luckey, 8 rounds, lightweights
  • Shon Mondragon vs. Edgar Joe Cortes, 6 rounds, junior featherweights
  • Tyrek Irby vs. Lucas Andres Dadamo, 6 rounds, welterweights
  • Aaron Anderson vs. Akeem Black, 6 rounds, junior middleweights
  • Joahnys Argilagos vs. Julio Garcia, 6 rounds, junior bantamweights
  • Petr Khamukov vs. Mark Bueke, 4 rounds, middleweights
  • Jerry Perez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights
  • Shawn Simpson vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Celso Ramirez vs. TBA, 6 rounds, welterweights

August 31: Bendigo, Australia

  • Jeff Horn vs. Michael Zerafa, 12 rounds, middleweights

August 31: Tagbilaran City, Philippines

  • Mark Magsayo vs. Pungluang Sor Singyu, 12 rounds, featherweights

September

September 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

September 6: New Orleans

  • Cornelius “K9” Bundrage vs. Javier Garcia, 8 rounds, junior middleweights

September 7: Taguig City, Philippines

  • Title fight: Sammy Salva vs. Padro Taduran, 12 rounds, for vacant IBF strawweight title

September 13: New York (DAZN)

  • Devin Haney vs. Zaur Abdullaev, 12 rounds, WBC lightweight eliminator
  • Title fight: Daniel Roman vs. Murodjon Akhmadaliev, for Roman’s WBA/IBF junior featherweight title
  • Title fight: Heather Hardy vs. Amanda Serrano, 10 rounds, for Hardy’s WBO women’s featherweight title
  • Michael Hunter vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

September 13: Bolton, England

  • MTK Global Fight Night

September 13: Tokyo

  • Masayuki Ito vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Reiya Abe vs. Ryo Sagawa, 10 rounds, featherweights

September 13: Dubai, United Arab Emirates

  • Rotunda Rumble

September 14: Las Vegas (ESPN+)

  • Title fight: Tyson Fury vs. Otto Wallin, 12 rounds, for Fury’s lineal heavyweight title

September 14: London (ESPN+)

  • Sunny Edwards vs. Hugo Rosendo Guarneros, 12 rounds, flyweights
  • Brad Foster vs. Lucien Reid, 12 rounds, for Foster’s British junior featherweight title
  • Dec Spelman vs. Shakan Pitters, 10 rounds, light heavyweight
  • Zak Chelli vs. Kody Davies, 10 rounds, light heavyweights

September 14: Carson, Calif. (DAZN)

  • Title fight:Jaime Munguia vs. Patrick Allotey, 12 rounds, for Munguia’s WBO junior middleweight title
  • Ryan Garcia vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights
  • Pablo Cesar Cano vs. Michael Perez, 12 rounds, junior welterweights
  • Romero Duno vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Azat Hovhannisyan vs. TBA, 10 rouds, bantamweights
  • Alejandro Reyes vs. Jorge Padron, 4 rounds, lightweights

September 14: Monticello, N.Y.

  • Anthony Laureano vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Richie Rivera vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

September 14: Berlin, Germany

  • Rico Mueller vs. Jeremias Nicholas Ponce, 12 rounds, junior welterweights

September 19: Florence, Italy (DAZN)

  • Orlando Fiordigiglio vs. Sam Eggington, 10 rounds, junior middleweights
  • Devis Bosheiro vs. Ivan Tomas, 10 rounds, junior lightweights
  • Dario Morello vs. Luther Clay, 10 rounds, welterweights

September 20: Schio, Italy

  • Luca Rigoldi vs. Oleksandr Yegorov, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title

September 20: Huntington, NY

  • Star boxing

September 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

September 21: Kempton Park, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Sefer Seferi, 12 rounds, cruiserweights

September 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

September 27: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Ebenezer Tetteh, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title
  • Title fight: Nicola Adams vs. TBA, 10 rounds, for Adams’ WBO women’s flyweight title
  • Archie Sharp vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

September 28: Los Angeles (Fox PPV)

  • Title fight: Errol Spence Jr. vs. Shawn Porter, 12 rounds, IBF/WBC welterweight unification
  • Title fight: Anthony Dirrell vs. David Benavidez, 12 rounds, for Dirrell’s WBC super middleweight title

September 28: Bilbao, Spain

  • David Avanesyan vs. Kerman Lejarraga, rematch, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title
  • Andoni Gago vs. TBA, 12 rounds, for Gago’s European featherweight title

October

October 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 5: Flint, Mich. (Showtime)

  • Title fight: Claressa Shields vs. Ivana Habazin, 10 rounds, for vacant WBO women’s junior middleweight title

October 5: Hockessin, Del.

  • Hank Lundy vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Cleotis Pendarvis vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

October 11: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 11: TBA, Italy

  • Kamil Szeremeta vs Matteo Signani, 12 rounds, for Szeremeta’s European middleweight title

October 12: Chicago (DAZN)

  • Oleksandr Usyk vs. Carlos Takam, 12 rounds, heavyweights

October 13: Leeds, England (ESPN+)

  • Title fight: Josh Warrington vs. Sofiane Takoucht, 12 rounds, for Warrington’s IBF featherweight title
  • Zelfa Barrett vs. Jordan McCorry, 12 rounds, for Barrett’s Commonwealth junior lightweight title
  • Lyndon Arthur vs. Emmanuel Anim, 12 rounds, for vacant Commonwealth light heavyweight title
  • Michael Ramabeletsa vs. Jack Bateson, 10 rounds, junior featherweights
  • Troy Williamson vs. Nav Mansouri, 10 rounds, junior middleweights

October 18: Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Oleksandr Gvozdyk vs. Artur Beterbiev, 12 rounds, WBC/IBF light heavyweight unification
  • Luis Collazo vs. TBA, 10 rounds, welterweights

October 18: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 24: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

October 25: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

October 26: Agen, France

  • Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov, 12 rounds, for Ziani’s European junior lightweight title

November

November 1: Rostock, Germany

  • Stefan Haertel vs. Jurgen Brahemer, 12 rounds, for Haertel’s European super middleweight title

November 2: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

November 7: Saitama, Japan World Boxing Super Series (DAZN) Title fight: Naoya Inoue vs. Nonito Donaire, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series final

November 9: TBA (ESPN+)

  • Title fight: Jamel Herring vs. Lamont Roach Jr., 12 rounds, for Herring’s WBO junior lightweight title

November 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

November 14: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

November 15: Pessac, France

  • Georges Ory vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Ory’s European bantamweight title

December


December 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

December 7: Diriyah, Saudi Arabia

  • Title fight: Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz’s IBF/WBO/WBA heavyweight title

December 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox
Share This Post

Pin It on Pinterest